وبلاگicon
هجران
داستان غم هجران تو با شمع گفتم آنقدر سوخت که از گفته پشیمانم کرد

هم اندیشی: در روز دهم رمضان حضرت خديجه كبري (ع) از دنيا رحلت فرمودند. در فضيلت آن حضرت همين بس كه والده مكرمه حضرت صديقه طاهره (ع) است، و همه ذريه پيامبر (ع) به ايشان منتهي مي‌شوند.
در روز دهم رمضان حضرت خديجه كبري (ع) از دنيا رحلت فرمودند. اين قول بنابر نقل 45 روز بعد از رحلت جناب ابوطالب (ع) است. اقوال ديگر در رحلت آن حضرت چنين است: 23 رجب، 27 رجب، آخر رجب، اول ماه رمضان، 12 ماه رمضان. آن حضرت بعد از حضرت ابوطالب (ع) به سه روز فاصله و به قولي يك ماه و به قولي 45 روز و به قولي 50 روز وفات كرده است.
آن حضرت نخستين همسر پيامبر (ع) بود و تا خديجه (ع) زنده بود نبي گرامي اسلام (ع) همسري اختيار نفرمود. سبقت به اسلام و خدمات او به پيامبر (ع) زياده از آن است كه ذكر شود.
آن حضرت هنگام رحلت چند وصيت به پيامبر (ع) نمودند، و با آن همه فداكاري و انفاق مال، به پيامبر (ع) عرض كردند: «يا رسول‌الله، مرا ببخشيد كه در حق شما كوتاهي كردم». پيامبر (ع) فرمودند: «حاشا و كلا! من از شما تقصيري نديدم. بلكه منتهاي سعي و كوشش خود را در حق من كردي. شما در خانه من زحمات زيادي را متحمل شدي و اموالت را در راه خدا بذل و بخشش كردي».
آنگاه خديجه (ع) عرض كرد: يا رسول‌الله، شما را وصيت مي‌كنم به اين دختر و به حضرت فاطمه (ع) اشاره كرد اين دختر بعد از من يتيم و غريب است. كسي از زن‌هاي قريش او را اذيت نكند. كسي به صورت او لطمه‌اي نزند، به روي او داد نزند و مكروهي نبيند.
آن حضرت اولين زني است كه پيامبر (ص) را تصديق كرد، و اول زني است كه در مكه با رسول خدا (ص) نماز جماعت خواند و اول زني است كه ايمان خود را در مكه در ميان مشركين اظهار كرد، و اول زني است كه در مقابل دشمن از رسول خدا (ص) دفاع كرد و تمام اموال خود را به پيامبر (ع) بخشيد، و اول زني است كه ايمانش با قبول ولايت اميرالمؤمنين (ع) به درجه كمال رسيد.

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

اکثر جوانهای جنگ نخبه بودنداللهم الرزقناتوفیق الشهاده
 متأسفانه معارف جنگ دست ‏به ‏دست نمی‏شود
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته دفاع مقدس سال 83 در دیدار جوانان نخبه و دانشجویان‏ با ایشان به تشریح گوشه هایی از حماسه آفرینی های جوانان در جنگ تحمیلی پرداختند .
رهبر معظم انقلاب دراین دیدار فرمودند :
اکثراین جوانهایی که در جنگ نقش های مؤثر ایفا کردند، از قبیل همین دانشجوها بودند و خیلی‏هایشان هم جزو نخبه‏ها بودند. دلیل نخبه بودنشان هم این بود که یک جوان بیست‏ ودو، سه ساله فرمانده‏ یک لشکر شد؛ آن‏چنان توانست آن لشگر را هدایت کند و آن ‏چنان توانست طراحی عملیات را، که هرگز نکرده بود، بکند که نه فقط دشمنانی را که مقابل ما بودند - یعنی سربازان مهاجم بعثی عراق - متعجب کرد، بلکه ماهواره‏های دشمنان را هم متعجب کرد.
ما والفجر هشت را که حرکت نشدنی و باور نکردنی است، داشتیم. درحالی‏که ماهواره ‏های امریکایی برای عراق - لابد این موضوع را شنیدید ومطلعید-کار می‏کردند؛ اطلاعات به آن کشورمی‏دادند؛ یعنی دائماً قرارگاههای جنگی رژیم بعثی با دستگاههای خبری امریکایی و با ماهواره‏هایشان مرتبط بودند و آن ماهواره‏ها نقل و انتقال و تجمع نیروهای ما را ثبت می‏کردند و بلافاصله به آنها اطلاع می‏دادند که ایرانیها کجا تجمع کرده‏اند و کجا ابزار کار گذاشته‏اند.
حتماً می‏دانید که اطلاعات در جنگ، نقش بسیار مهم و فوق‏العاده‏ ای دارد؛ اما زیر دید این ماهواره‏ ها، ده‏ ها هزار نیرو رفتند تا پای اروندرود و دشمن نفهمید! با شیوه‏های عجیب و غریبی که می‏دانم شماها چیزی ازآنها نمی‏دانید-البته آن‏وقت برای ماها روشن بود، بعد هم برای مردم آشکارشد؛ منتها متأسفانه معارف جنگ دست ‏به‏دست نمی‏شود؛ یکی از مشکلات کار ما این است؛ لذا شما ها خبر ندارید - اینها با کامیون، با وانت، به شکل‏های گوناگون، مثل این‏که گویا هندوانه بار کرده‏اند، توانستند دهها هزار نیروی انسانی را با پوششهای عجیب و غریب و درشبهای تاریکی که ماه هم درآن شبها نبود، به کناره‏ی اروندرود منتقل کنند و از اروند رود که عرض آن در بعضی از قسمتها به دو، سه کیلومتر می‏رسد، این نیروهای عظیم را عبور بدهند به آن طرف؛ از زیر آب و با آن وضع عجیبی که اروند دارد که شماها شاید آن را هم ندانید.
اروند دو جریان دارد: یک جریان از طرف شمال به جنوب است که آن، جریان اصلی اروند است و رودخانه‏ی دجله و فرات هم درهمین جریان به اروند متصل می‏شوند وبا هم به طرف خلیج ‏فارس می‏روند. جریان دیگرعکس این جریان است و آن، در مواقع مدّ دریاست. دراین مواقع، آب دریا به قطر حدود دو، سه یا چهارمتر ازطرف دریا، یعنی از طرف جنوب، می‏آید به طرف شمال؛ یعنی دریا سرریز می‏شود در رودخانه. با این حساب، یعنی اروند دو جریان صدوهشتاد درجه‏ ای کاملاً مخالف همدیگر دارد.
به هرحال، با یک چنین وضع پیچیده‏ ای- آن زمان ما درجریان جزئیات کار قرار می‏گرفتیم و آن دلهره‏ ها وکذا و کذا - رزمندگان اسلام توانستند به آنجا بروند و منطقه‏ ای را فتح کنند وکار شگفت‏آوری را انجام دهند. این کار،کار همین دانشجوها و همین جوانان و همین نخبه‏هایی بود که در بسیج و در سپاه بودند.

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

اَللّهُمَّ اجعَلنى فيهِ مِنَ المُتَوَكِّلينَ عَلَيكَ وَ اجعَلنى فيهِ مَنَ الفا'ئِزينَ لَدَيكَ و اجعَلنى فيهِ مِنَ المُقَّرَبينَ اِلَيكَ بِاِحسا'نِكَ يا' غا'يَةَ الطّا'لِبينَ.اللهم الرزقناتوفیق الشهاده

خداوندا! مرا در اين روز از آنان كه (در تمام امور) بر تو توكل كنند و نزد تو فوز و سعادت يابند و از مقربان درگاه تو باشند، قرار ده به حق احسانت اى منتهاى آرزوى طالبان!

 

 

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

/مناجات خواجه عبدالله انصاری/ الهی العفو
الهی از هیچ همه چیز توانی
الهی از کشته تو خون نیاید و از سوخته تو درد. کشته تو به کشتن شاد است و سوخته تو به سوختن خشنود.
الهی روی بنما تا در روی کسی ننگریم و دری بگشای تا بر در کس نگذریم.

پیوسته دلم دم از رضای تو زند                جان در تن من نفس برای تو زند
گر بر سر خاک من گیاهی روید               از هر برگی بوی وفای تو زند

الهی به حرمت ذاتی که تو آنی، به حرمت صفاتی که چنانی و به حرمت نامی که تو دانی به فریاد رس که می توانی.

الهی مکش این چراغ افروخته را، مسوز این دل سوخته را و مدر این پرده دوخته را و مران این بنده نوآموخته را.

الهی اگر تن مجرم است دل مطیع است و اگر بنده بدکار است کرم تو شفیع است.

بادا کرم تو بر همه پاینده                     احسان تو سوی بندگان آینده
بر بنده خود گناه را سخت مگیر            ای داور بخشنده بخشاینده

الهی قبله عارفان خورشید روی توست و محراب جانها طاق ابروی توست و مسجد اقصی دلها حریم کوی توست. نظری به سوی ما فرما که نظر ما به سوی توست.

الهی به نام آن خدایی که نام او راحت روح است و پیغام او مفتاح فتوح و سلام او در وقت مصباح مومنان را صبوح و ذکر او مرهم دل مجروح و مهر او بلانشینان را کشتی نوح، عذرهای ما بپذیر و بر عیب ما مگیر.

الهی اقرار کردم به مفلسی و هیچ کس. ای یگانه که از هر چیز مقدسی چه شود اگر مفلسی را در نفس آخر به فریاد رسی.

الهی از هیچ همه چیز توانی و از همه چیز به هیچ نمایی که گویم چنین یا چنانی تو آفریننده این و آنی.

ما را سرو سودای کس دیگر نیست          از عشق تو پروای کس دیگر نیست
جز تو دگری جای نگیرد در دل              دل جای تو شد جای کس دیگر نیست

الهی ای آنکه گردون رام تقدیر توست و رقبه عالمیان مسخر تدبیر توست و سر سرکشان بسته تو و جباران شکسته تو و دوزخ زندان تو و فردوس بستان تو و در آسمانها سلطان تو و زمین به حکم و فرمان تو، در دلها پنهان تو، در آخرت عیان تو که عبدالله عذر بکاست اما عذر نخواست.

ای واقف اسرار ضمیر همه کس           در حالت عجز دستگیر همه کس
از هر گنهم توبه ده و عذر پذیر            ای توبه ده و عذر پذیر همه کس

+ نوشته شده در  جمعه سی ام شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

/مناجات خواجه عبدالله انصاری/ طاعات قبول
اگر پخته ام سوخته ام کن
الهی بر هر که داغ محبت خود نهادی، خرمن وجودش را به باد نیستی در دادی.
الهی همه آتش ها بی محبت تو سرد است و همه نعمتها بی لطف تو درد است.

الهی مخلصان به محبت تو می نازند و عاشقان به سوی تو می تازند. کار ایشان تو بسز که دیگران نسازند، ایشان را تو نواز که دیگران ننوازند.

الهی محبت تو گلی است محنت و بلا خار آن، آن کدام دل است که نیست گرفتار آن.

الهی از هر دو جهان محبت تو گزیدم و جامه بلا بریدم و پرده عافیت دریدم.

یارب ز شراب عشق سرمستم کن                    وز عشق خودت نیست کن و هستم کن
از هرچه بجز عشق خودت تهی دستم کن           یکباره به بند عشق پا بستم کن

الهی چون در تو نگرم از جمله تاجدارانم و تاج بر سر و چون در خودم نگرم از جمله خاکسارانم و خاک بر سر.

الهی مرا دل بهر تو در کار است وگرنه با دل چکار است، آخر چراغ مرده را چه مقدار است؟

الهی تا به تو آشنا شدم از خلق جدا شدم، در دو جهان شیدا شدم، نهان بودم و پیدا شدم.

نی از تو حیات جاودان می خواهم                 نی عیش و تنعم جهان می خواهم
نی کام دل و راحت جان می خواهم                هر چیز رضای توست آن می خواهم

الهی اگر مستم و اگر دیوانه ام از مقیمان این آستانه ام، آشنایی با خود ده که از کاینات بیگانه ام.

الهی در سر خمار تو داریم. در دل اسرار تو داریم و به زبان اشعار تو داریم. اگر گوییم ثنای تو گوییم و اگر جوییم رضای تو جوییم.

الهی بر عجز خود آگاهم و بر بیچارگی خود گواهم، خواست خواست توست. من چه خواهم؟

گر درد دهد بما و گر راحت دوست               از دوست هر آن چیز که آید نیکوست
ما را نبود نظر به خوبی و بدی                    مقصود رضای او خشنودی اوست

الهی اگر خامم پخته ام کن و اگر پخته ام سوخته ام کن.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

دعای روز هشتمخداوندا در این روز مرا ترحم به یتیمان و اطعام به گرسنگان و افشاء و انتشار سلام در مسلمانان و مصاحبت نیکان نصیب فرما ، به حق انعامت ای پناه آرزومندان عالم .

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

13 مهر روز جهاني قدس اعلام شد مرگ بر آمریکا     مرگ بر اسراییل
شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي با صدور اطلاعيه‌اي 23 ماه مبارك رمضان مصادف با 13 مهر را روز جهاني قدس امسال اعلام كرد.
روابط عمومي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اين شورا با صدور اطلاعيه‌اي با آرزوي قبولي طاعات و عبادات مسلمين روزه‌دار در ضيافت الهي رمضان و با گراميداشت روز جهاني قدس اين يادگار جاويدان بنيانگذار و معمار كبير جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) اعلام كرد كه امسال، روز جهاني قدس روز 23 ماه رمضان مصادف با چهارمين جمعه از اين ماه برابر با 13 مهر مي‌باشد.
اين اطلاعيه مي‌افزايد: «ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي» به عنوان سياستگذار و مجري مراسم اين روز با انجام كار كارشناسي و رايزني‌هاي مربوط، با عنايت به تاكيدات مقام معظم رهبري «مدظله‌العالي» و فرمايش معظم له در اولين نماز پرصلابت ماه رمضان و بسط و گسترش شعار حكيمانه و مدبرانه امسال توسط ايشان و براي ايجاد وحدت رويه و اتحاد هر چه بيشتر مسلمين سراسر جهان و يكپارچگي جهان اسلام در خروشي جهاني در مبارزه با ظلم و جور و كفر و حضور ميلياردي مسلمانان حقيقت‌طلب در راهپيمايي باشكوه و بي‌نظير روز جهاني قدس؛ جمعه سيزدهم مهر ماه مطابق با بيست و سوم رمضان المبارك را روز جهاني قدس اعلام نمود.
اين اطلاعيه در پايان تاكيد كرده است: تمامي نهادها، سازمان‌ها، دستگاه‌ها و اقشار مختلف مردم وفادار و قدرشناس ايران اسلامي بار ديگر با عزمي راسخ‌تر از گذشته در اين راهپيمايي وحدت بخش و دشمن شكن حضوري معنوي و پرشور داشته و غريور فريادهاي رساي خود را نثار لانه‌هاي سست‌تر از عنكبوت رژيم جعلي، غاصب، جنايتكار و اشغالگر قدس نموده و با صداي حقيقت‌طلبانه خود فرياد آزادي، قسط و عدل‌جهاني و صلح پايدار مبتني بر «اسلام ناب محمدي (ص)» برآوردند و از سويداي جان نداي «هيهات منا الذله»، «مرگ بر آمريكا» و «مرگ بر اسرائيل» را سر دهند.
منبع :فارس

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

مراسم تشییع پیکر پاک علامه در قمپيکر مطهر علامه سيدمرتضي عسکري، صبح امروز پس از تشيع در جوار حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.
مراسم تشيع پيکر مطهر علامه سيدمرتضي عسکري، صبح روز چهارشنبه، 28 شهريورماه ساعت9:30 از مقابل مسجد امام حسن عسکري(ع) با حضور خيل مشتاقان اهل بيت(ع)، علما، روحانيان، طلاب و اقشار مختلف مردم به سوي حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.
در اين مراسم حضرت آيت الله سيدموسي شبيري زنجاني، آيت الله محمدتقي مصباح يزدي، حجت الاسلام والمسملين حسيني بوشهري، مدير حوزه علميه قم، رييس دفتر مقام معظم رهبري در قم، نمايندگان دفاتر مراجع تقليد، اعضاي مجلس خبرگان رهبري و جامعه مدرسين حوزه علميه قم، استاندار و نمايندگان مجلس حضور داشتند.
پس از مراسم تشيع نماز ميت توسط حضرت آيت الله شبيري زنجاني اقامه و پيکر مطهر علامه سيدمرتضي عسکري در مسجد بالا سر حرم مطهر حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.
اين عالم رباني پس از سال‌ها تلاش در راه بيان باورهاي مكتب شيعه و نگارش كتب فراوان در اين باره از جمله معالم‌ المدرستين، نقش ائمه(ع) در احياي دين، 150 صحابي ساختگي و برگستره قرآن و سنت سرانجام در سن 93 سالگي دعوت حق را لبيك گفت.

منبع:رسا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

/مناجات خواجه عبدالله انصاری/
بهشت بی دیدار تو زندان است توبه برلب سبحه برکف دل پرازشوق گناه   معصیت راخنده میآید زاستغفارما
الهی گل بهشت در چشم عارفان خار است و جوینده تو را با بهشت چه کار است؟
الهی اگر بهشت چشم و چراغ است بی دیدار تو درد و داغ است.
الهی بهشت بی دیدار تو زندان است و زندانی به زندان برون نه کار کریمان است.
الهی اگر به دوزخ فرستی دعوی دار نیستم و اگر به بهشت فرمایی بی جمال تو خریدار نیستم. مطلوب ما بر آر که جز وصال تو طلبکار نیستم.

روز محشر عاشقان را با قیامت کار نیست             کار عاشق جز تماشای وصال یار نیست
از سرکویش اگر سوی بهشتم می برند                   پای ننهم که در آنجا وعده دیدار نیست

الهی تو ما را جاهل خواندی از جاهل جز خطا چه آید؟ تو ما را ضعیف خواندی از ضعیف جز خطا چه آید؟
الهی تو ما را برگرفتی و کسی نگفت که بر دار. اکنون که برگرفتی وا مگذار و در سایه لطف و عنایت خود میدار.
الهی عارف تو را به نور تو می داند و از شعاع وجود عبارت نمی تواند، موحد تو را به نور قرب می شناسد و در آتش می سوزد ، مسکین او که تو را به صنایع شناخت درویش او که تو را به دلایل جست از صنایع آن باید جست که از آن گنجد و از دلایل آن باید خواست که از آن زیبد.
الهی دانی چه شادم، نه آن که به خویشتن به تو افتادم، تو خواستی من نخواستم، دولت بر بالین دیدم چون از خواب برخاستم.
الهی چون من کیست که این کار را سزیدم، اینم بس محبت تو را ارزیدم.
الهی از آن خوان که بهر پاکان نهادی نصیب من بینوا کو، اگر نعمتت جز بطاعت نباشد پس آن را بیع خوانند لطف و عطا کو؟ اگر در بها مزد خواهی ندارم و اگر بی بها بهی بخش ما کو؟ اگر از سگان تو ام استخوانی و اگر از کسان تو مرحبا کو؟
الهی یک دل پر درد دارم و یک جان پر زجر، خداوندا این بیچاره را چه تدبیر، بار خدایا در ماندم از تو لیکن درماندم در تو، اگر غایب باشم گویی کجایی و چون به درگاه آیم در را نگشایی.
الهی هرکس را آتش در دل است و این بیچاره آتش بر جان، از آن است که هرکس را سروسامانی است و این درویش را نه سر و نه سامان.
الهی موجود نفس های جوانمردانی، حاضر ذاکرانی، از نزدیک نشانت می دهند و برتر از آنی و از دورت می پندارند نزدیکتر از جانی.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

کل نفس ذائقه الموتانا لله و اناالیه راجعون

علامه عسگری به عالم باقی شتافت
علامه سيد مرتضي عسگري، محقق تاريخ اسلام دار فاني را وداع گفت.
علامه عسگري شب گذشته در پي ايست قلبي، دعوت حق را لبيك گفت. وي كه نود و چهارمين سال عمرش را مي‌گذراند، دچار بيماري كليوي و چندي پيش در بيمارستان بستري بود.
علامه عسگري در آخرين اظهارنظر انتشار يافته در رسانه‌ها با تقبيح فتواي تكفيري وهابيون اظهار داشته بود: بنده يك مجموعه كتاب با عنوان «بر گستره كتاب و سنت» تاليف كرده‌ام كه در آن مبناي وهابيون را مورد نقد و بررسي قرار داده‌ام.

این ضایعه اسفبار را به پیشگاه امام زمان(عج)و نایب برحقش مقام معظم رهبری و تمام شیعیان عزیز تسلیت عرض می نمایم.

منبع:رجانیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

حجت‌الاسلام حمید شهریاری فیلتر شدن گوگل را تایید کرد.
حجت الاسلام حمید شهریاری در گفتگو با مهر که از وی در مورد دلایل فیلترینگ سایت گوگل و چند سایت دیگر از نخستین ساعات امروز، سئوال کرد، گفت : فیلتر شدن این سایتها را تایید می کنم.
 دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور از هرگونه اظهار نظر در مورد دلایل فیلترینگ یا احتمال رفع آن خودداری کرد و توضیحات مشروح را به آینده موکول کرد.
 از ساعاتی پیش سایت جستجوی Google و سایت Gmail در اکثر نقاط کشور فیلتر شده است همچنین یکی از سرویس دهندگان وبلاگ فارسی نیز در برخی از نقاط کشور فیلتر شده است.

قابل توجه :من تاسف و تسلیت خودم و از این فاجعه اعلام می دارم برای همین نظرخواهی این پست و باز میذارم تا هر کی هر چی دل تنگش میخواد بگه

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

/مناجات خواجه عبدالله انصاری/ مناجات
مرا دیده ای ده که از هر نظری بهشتی سازم
الهی این همه نوازش از تو بهره ماست که در هر نفس چندین سوز و نور غایت تو پیداست. چون تو مولایی که راست؟ و چون تو دوستی کجاست؟
الهی خود کردم و خود خریدم، آتش بر خود، خود افروزانیم، از دوستی آواز دادم دل و جان را فرا ناز دادم، اکنون که در غرقابم دستم گیر که گرم افتادم.

هر روز من از روز پسین یاد کنم                 بر درد گنه هزار فریاد کنم
از ترس گناه خود شوم غمگین باز                از رحمت او خاطر خود شاد کنم

الهی چه یاد کنم که خود همه یادم. من خرمن نشان خود فرا باد دادم. یاد کردن کسب است و فراموش نکردن زندگانی و رای دو گیتی و کسب است چنانکه دانی.
الهی چندی به کسب تو یاد تو ورزیدم، باز یک چندی به یاد خود را نازیدم. اکنون که یاد بشناختم خاموش گردیدم، چون من کیست که این مرتبت را بسزیدم، فریاد از یاد به اندازه دیدار بهنگام  و از آشنایی به نشان و دوستی به پیغام.
الهی کار آن کس کند که تواند. عطا آن کس بخشد که دارد. پس بنده چه تواند و چه دارد؟
الهی تو دوختی من در پوشیدم و آنچه در جام ریختی نوشیدم هیچ نباید از آنچه کوشیدم.
الهی چون تو توانایی کر توان است، در ثنای تو که را زبان است و بی مهر تو که را سر و جان است.
الهی به شناخت تو زندگانیم، به نصرت تو شادانیم، به کرامت تو نازانیم و به عزت تو عزیزانیم.
الهی ما که به تو زنده ایم هرگز کی میریم، ما که به تو شادمانیم کی اندوهگین شویم، ما که به تو نازانیم چون بی تو به سر آریم، ما که به تو عزیزیم هرگز چون ذلیل شویم.
الهی چه غم دارد که تو را دارد و که را شاید که تو را نستاید، آزادا آن نفس که به یاد تو بازان و آباد آن دل که به مهر تو نازان و شاد آن کس که با تو در پیمان است.

ما را سر و سودای کس دیگر نیست        در عشق تو پروای کس دیگر نیست
جز تو دگری جای نگیرد در دل             دل جای تو شد جای کس دیگر نیست

الهی هرکه تو را جوید این قدر راست خیزی باید یا به تیغ ناکامی او را خونریزی باید. هرکه قصد تو کند روزش چنین است یا بهره درویش خود چنین است.
الهی همگان در فراق می سوزند و دوستدار در دیدار، چون دوست دیده ورگشت دوستدار را شکیبایی چه کار؟
الهی با بهشت چه سازم و با حور چه بازم؟ مرا دیده ای ده که از هر نظری بهشتی سازم.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

هم اندیشی: آیت الله سید احمد خاتمی گفت: سخنان مقام معظم رهبری در مورد محاکمه بوش، بازتاب یک خواست جهانی است و تنها یک خواست اسلامی محسوب نمی شود. وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد

آیت الله سیداحمد خاتمی ، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم محاکمه بوش، گفت: بیداری مردم و نفرت مردم جهان از بوش و همراهان جنایتکارش به طوری است که اخیرا خبرگزاری ها گزارش دادند که بیش از 1 میلیون نفر در خود آمریکا  با امضای توماری خواستار محاکمه بوش شدند.
وی افزود: سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در حقیقت بازتاب یک خواست جهانی بود و تنها یک خواست اسلامی نیست، ایشان بر محاکمه بوش بخاطر جنایت در عراق و افغانستان تاکید کردند که جنایت اسرائیل را که با حمایت آمریکا انجام می شود را هم باید به لیست این جنایت ها اضافه کرد.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: لیست این جنایت ها در صورتی که یک دادگاه عادلانه بین المللی تشکیل شود، به عنوان کیفرخواست این دادگاه کفایت می کند.
خاتمی تصریح کرد: قانون و سنت خداوند بر این مدار است که ظالمان دیر یا زود به چنگ عدالت گرفتار شوند و نفس طرح این موضوع در تریبون نماز جمعه از سوی  رهبر معظم انقلاب آغازی مقدس برای این راه است که باید مطبوعات و صداوسیما ما این راه را دنبال کنند.
وی در پایان تاکید کرد : با تلاش  و همبستگی رسانه ها و مردم به زودی شاهد تحقق این آرمان بلند خواهیم بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

قابل توجه بچه بسیجیاخانم شیرین عبادی

به نظر شما این یه مبارز انقلابیه مسلمانه؟!
يك روزنامه اسپانيايي در مقدمه مصاحبه اي كه با شيرين عبادي ترتيب داد، وي را به عنوان يك چهره مبارز قبل از انقلاب معرفي كرد كه شبها بالاي پشت بام الله اكبر مي گفت اما پس از انقلاب از قضاوت بركنار شد.
به گزارش رجانيوز، انخلس اسپينوزا خبرنگار روزنامه ال پائيس از عبادي پرسيد: شما چه احساسي داريد وقتي بياد مي آوريد كه از انقلاب اسلامي حمايت كرديد و به پشت بام خانه خود براي سردادن الله اكبر رفتيد؟
شيرين عبادي بدون اشاره به سوابق پيش از انقلاب خود، در پاسخي نسبتاً بي ربط گفت: : انقلاب 2 هدف اساسي داشت: آزادي و استقلال. به ما مي گفتند كه در جمهوري اسلامي به هر دوي آنها دست خواهيم يافت. آزادي و استقلال دو شعاري هستند كه مردم را جذب مي كنند. بويژه در دوران حكومت شاه، زيرا در آن زمان ايران، مطلقاً به امريكا وابسته بود و همه پولي كه از فروش نفت بدست مي آورديم، به خريد اسلحه از امريكا اختصاص مي يافت. بياد داشته باشيد كه آن زمان ما را به عنوان ژاندارم خليج مي شناختند. به همين علت استقلال و آزادي براي ما بسيار جذاب بود. مشكل اين است كه بعد از 29 سال هنوز آزاد نيستيم.
گفتني است اين مبارز قبل از انقلاب! در دستگاه قضايي رژيم وقت، رئيس شعبه 24 دادگاه همدان بوده و و احتمالاً منظور وي از مبارزات قبل از انقلاب، مبارزه عليه انقلابيون مي باشد.
عبادي در توضيح نبود آزادي مورد ادعاي خود افزود: ما براي پوشش دلخواه خود و آزادي عقيده و براي خواندن كتابها يا نوشتن كتابهايي كه مي خواهيم آزاد نيستيم. يك دختر نيز براي گرفتن دست دوست پسر خود و رفتن به خيابان آزاد نيست!
وي كه در اين مصاحبه سراسر نسبت به اعتقادات مذهبي مردم ايران اظهار خشم مي كند، گفت: جامعه ما هنوز بيش از اروپا پدرسالارانه است و به همين علت هنوز هم شاهد قتل هاي ناموسي هستيم. حتي بدون اينكه خيلي دور برويم برخي خانواده ها كه براي آنها مهم نيست كه فرزندان پسر آنها با دختران روابط دوستي داشته باشند، وقتي دخترانشان با پسرها روابط دوستي برقرار مي كنند، بر سر و روي خود مي زنند.
دارنده جايزه صلح نوبل 2003 كه پيش از وي نيز بنيامين نتانياهو (نخست وزير رژيم صهيونيستي) آن را دريافت كرده بود، عليرغم التزام به حجاب به عنوان يكي از ضروريات اسلام، مدعي شد همچنان مسلمان است و مي خواهد تعريف جديدي از اسلام به دنيا معرفي كند.
عبادي همچنين در يك كشف بزرگ تنها تفاوت ميان احمدي نژاد و خاتمي را در اين دانست كه خاتمي در مقابل بازداشت هاي سياسي كه در زمان وي اتفاق مي افتاد مي گفت: متأسفم اما احمدي نژاد هيچ چيز نمي گويد!
در بخش ديگري از اين گفتگو كه گويا مصاحبه شونده به شدت دچار توهم خودبزرگ بيني شده بود، تأكيد كرد من خيلي نگران هستم. من هنوز تهديد مي شوم. بعلاوه بعد از جايزه، 3 پرونده قضايي عليه من باز كرده اند و هدف آنها محكوم كردن من به هر دليل و زنداني كردن من است اما فشار بين المللي به آنها اجازه نداده است اين كار را انجام دهند.

منبع :رجانیوز

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

از تو به یک اشارت     از ما به سر دویدن خاطرات مقام معظم رهبري شرح مكرر حماسه، دليري، صبوري، مقاومت و ايمان غيورمردان عرصه پيكار و جهاد است.
دوران هشت ساله دفاع مقدس سرشار از خاطره است، هنوز دلهاي مشتاق بسياري منتظر شنيدن گفته‌ها و ناگفته‌هاي دوره حماسه و ايثار هستند. شرح مجدد دلاوري و مقاومت و شتاب در عرصه رادمردي گرچه مكرر است اما تكرار دوباره حماسه‌ها، ملالي بر خاطر مخاطبان نمي‌نشاند.
بخشي كه از نظر خوانندگان خواهد گذشت، گوشه‌اي از خاطرات مقام معظم رهبري به عنوان بالاترين مقام اجرايي كشور در دوران دفاع مقدس است.

برای خواندن خاطرات به ادامه مطلب بروید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران

هيچ قدرتي جرأت تهديد ملت ايران را هم نخواهد كرد

من اعتقاد راسخ دارم روزی رییس جمهورکنونی آمریکادر دادگاه عادلانه بین المللی محاکمه میشود

مردم پروژه آمریکایی تضعیف انقلاب را به شکست کشاندند


نخستين نماز جمعه ماه مبارك رمضان ديروز با حضور پرشكوه مردم موحد و انقلابى تهران به امامت حضرت آيت الله خامنه اى رهبر معظم انقلاب اسلامى در دانشگاه تهران و خيابان هاى اطراف برگزار شد.
متن كامل بيانات حضرت آيت الله خامنه اى در خطبه هاى نماز جمعه تهران به شرح زير است:
به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید

 

وچه لحظه ای است لحظه وصل

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

رهبراجانم فدایت

در طليعه ماه مبارك رمضان محفل معنوي ضيافت نور و انس با قرآن با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، قاريان ممتاز، استادان و حافظان قرآن از سراسر كشور عصر ديروز در حسينيه امام خميني (ره) برگزار شد.
در طليعه ماه مبارك رمضان، محفل معنوي ضيافت نور و انس با قرآن با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي، قاريان ممتاز، استادان و حافظان قرآن از سراسر كشور عصر ديروز در حسينيه امام خميني (ره) برگزار شد.
در اين محفل نوراني كه بيش از سه ساعت به طول انجاميد همچنين گروههاي جمع خواني به تلاوت آياتي از قرآن كريم، هم خواني و ابتهال پرداختند.
حضرت آيت الله خامنه اي در اين جمع قرآني، با تمجيد از پيشرفت روزافزون كاروانِ تلاوت قرآن در كشور خاطرنشان كردند: قاري مسلط و خوب قرآن حقيقتاً ارجمند و داراي ارزش است اما اين موضوع بايد مقدمه اي براي حاكميت فضاي فرهنگي قرآن در ذهن افراد جامعه باشد.
رهبر انقلاب اسلامي، «تدبر، تأمل در قرآن و فهم آن» و «مخاطب كلام الهي دانستنِ خود» را وظيفه هريك از آحاد جامعه برشمردند و تصريح كردند: قرآن آخرين ذخيره معنوي بشر است كه خداوند از طريق وحي بر امين ترين انسان نازل كرد لذا راههاي سعادت و فلاح و رستگاري را تا ابد به بشريت نشان مي دهد و با تدبر و تأمل در آيات قرآن مي توان به اين راهها دست يافت.
ايشان با اشاره به اهميت فهم معاني آيات قرآن خاطرنشان كردند: هرچند دقايق و ظرايف موجود در آيات الهي را اهل ذوق و معنا درك مي كنند اما با توجه به متداول بودن برخي لغات عربي در زبان فارسي و وجود ترجمه هاي مناسب مي‌توان معاني و موعظه هاي آيه هاي قرآن را درك و در آن تأمل كرد.
حضرت آيت الله خامنه اي وظيفه قاري قرآن را استفاده از لحن و آهنگ زيبا براي برجسته كردن مفاهيم عالي قرآني در ذهن مخاطب برشمردند و افزودند: قاري بايد قرآن را آنچنان تلاوت كند كه گويي مفاهيم قرآن را بر قلب و دل مخاطب نازل ميكند در اين صورت قصد تلاوت كننده قرآن اثرگذاري است و نه تحسين مخاطب.
رهبر انقلاب اسلامي به لزوم استمرار و تداوم جلسات قرآني پس از ماه مبارك رمضان اشاره و تصريح كردند: بايد دائماً با قرآن مأنوس باشيم و طوري قرآن را هر روز تلاوت كنيم كه آماده دريافت پيام خداي متعال از طريق امين ترين زبانها و دلها هستيم.
ايشان حفظ قرآن را نعمت بزرگ الهي دانستند و با توصيه به جوانان و نوجوانان به حفظ كردن آيات و سوره هاي قرآني خاطرنشان كردند: حفظ قرآن سرمايه و ذخيره اي است كه زمينه تدبر بيشتر را در آيات وحي الهي فراهم مي كند.
در پايان اين محفل نورانيِ قرآني، نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه شد و حاضران روزه خود را همراه با رهبر معظم انقلاب اسلامي افطار كردند .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

دکتر احمدی نژاد درمراسم افطاری با ایتامدر نخستین روز ماه ضیافت الله؛
دکتر احمدی نژاد با ایتام افطار کرد
دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور، روزه خود در نخستین روز از ماه مبارک رمضان را با جمعی از کودکان یتیم و بی ‌سرپرست تحت پوشش کمیته امداد خمینی (ره) و سازمان بهزیستی افطار کرد.
رئیس جمهور پنج شنبه شب در این مراسم که در مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، در کنار ایتام روزه خود را افطار کرد.
در پایان این مراسم که مسئولان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هم حضور داشتند، رئیس جمهور به کودکانی که در نخستین روز از ماه پر فیض و برکت رمضان میهمان او بودند، هدایایی به رسم یادبود اهدا کرد.
سال گذشته نیز دکتر احمدی نژاد در مراسم افطاری که برای کودکان یتیم تحت پوشش دو نهاد مذکور برگزار شده بود، حضور یافت. 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

بفرما الان نه بعد از افطارمسوول بخش تغذيه دانشگاه علوم پزشكي قزوين گفت: روزه گرفتن بدون خوردن سحري به دستگاه گوارش آسيب جدي وارد مي‌كند.
دكترمصطفي نوروزي سحرخيزي و آرامش قبل از خوردن سحري را مهم دانست و افزود: به هنگام خوردن سحري، غذاي كامل همراه با ماست، ميوه و سبزي توصيه مي‌شود.
وي با بيان اينكه مصرف انواع ميوه به علت درصد بالاي آب آن باعث كاهش تشنگي در طول روز مي‌شود، خاطرنشان كرد: استفاده بيش از اندازه از برخي غذاهاي چرب، كشك، گوشت قرمز، ماكاروني، ته ديگ و آش به هنگام سحر در طول روز شخص را دچار تشنگي مي‌كند.
وي تصريح كرد: مصرف يك كاسه كوچك سوپ جو به هنگام سحري خوردن، به علت وجود نوعي كربوهيدرات، احساس گرسنگي را به تعويق مي‌اندازد و همچنين از نان، سيب زميني و برنج نيز مي‌توان استفاده كرد.
نوروزي با ذكر اينكه بدن در طول شبانه‌روز بايد ‪ ۲/۵‬ليتر معادل هشت ليوان مايعات مصرف كند تا كليه‌ها دچار مشكل نشود، افزود: مايعات فقط آب آشاميدني نبوده، بلكه انواع سبزي و ميوه مثل هندوانه، گوجه، خيار و چاي كمرنگ، شير و سوپ حاوي مقداري قابل توجهي آب است كه آب آنها نيز جزو هشت ليوان محسوب مي‌شود.
وي با بيان اينكه بايد از آشاميدن آب و نوشابه‌هاي سرد در شروع افطار خودداري كرد، افزود: اين عمل باعث ضعيف شدن معده و بي‌حالي روزه‌دار مي‌شود.
اين متخصص تغذيه به روزه‌داران توصيه كرد، افطار خود را با يك استكان شير گرم و خرما شروع كنند، چون ارزش غذايي خرما در مقايسه با شيريني‌هاي مرسوم مانند باميه و زولبيا بسيار بالاتر است و خرما علاوه بر مواد قندي طبيعي، داراي ويتامينهاي مختلف و مواد معدني مورد نياز بدن است.
نوروزي گفت: مصرف زولبيا و باميه ممكن است خطرات آلودگي ميكروبي و به خصوص شيميايي در زمان غوطه‌ور شدن در روغن را ايجاد كند.
وي افزود: مصرف بيش از حد شيريني‌ها، حتي خرما در افطار توصيه نمي‌شود زيرا مانع از صرف شام شده و ازطرف ديگر در بدن شيريني آنها تبديل به چربي مي‌شود و خطر چاقي و افزايش وزن را افزايش مي‌دهد.
نوروزي بيان كرد: مصرف مواد قندي ساده مثل شكر، آب نبات، قند، غذاهاي پرچرب، غذاهاي سرخ كرده، پرنمك و نفاخ مثل انواع آش، افراط در مصرف حلوا، زولبيا و باميه، مصرف زياد آب سرد و نوشابه‌هاي سرد از عادات نادرست غدايي بوده كه بايد در ماه رمضان از آنها پرهيز كرد.
وي گفت: خانواده‌ها به‌جاي استفاده ازغذاهاي سرخ شده بايد روش طبخ غذاهاي خود را تغيير دهند و غذاهاي آب پز، كباب پز و يا بخار پز را جانشين سرخ كردن كنند.
اين متخصص تغذيه افزود: به علت نياز به مواد مغذي در پسران و دختران در حال بلوغ، بايد دريافت انرژي آنان بيش از افراد عادي باشد و علاوه بر مصرف غذاهاي توصيه‌شده بايد نوجوانان و جوانان ازمواد انرژي‌زا مثل دسرهاي شيرين و خرما نيز استفاده كنند.
وي از روزه داران خواست، غذا را آهسته و در دفعات بيشتر صرف و فاصله يك تا دو ساعت را بين زمان صرف غذا تا خواب رعايت كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

ماه رمضاندر طب قدیم روزه اهمیت خاصی داشته است. فیثاغورث و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می‌کردند و ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده است.
دکتر الکسی سوفورین دانشمند شهیر روسی می‌گوید: «جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده کرده و آنها را مصرف می‌کند و بدین‌وسیله خود را پاکیزه می‌سازد.»
اکثر بیماری‌های حاد و مزمن را می‌توان به وسیله روزه بهبود بخشید یا از شدت آنها کاست. بهترین درمان بیولوژیکی این است که به وسیله دفع مواد مضر، سلامت فرد را تامین نماییم. به محض این‌که نیروهای نوسازی موجود زنده، در هنگام روزه فعال و آزاد شوند، تصفیه مواد زائد حاصل از متابولیسم ایجاد می‌گردد. مشاهدات علمی تفاوت بین روزه‌داری و گرسنگی را نشان داده‌اند.
نوعی داوطلبی واقعی توام با آسایش درونی لازمه روزه‌درمانی است. وضع فکر بیمار، در هدایت اعمال متابولیک تمام بدن تأثیر اساسی دارد. روزه‌داری سبب افزایش قدرت انقباضی قلب و دفع چربی‌های زائد می‌گردد.
آثار مثبت جسمی زیادی در افراد سالم و بیمار، برای روزه‌داری بیان شده است که از جمله:
- اثر بر سوخت و ساز بدن،
- غلظت هورمون‌ها،
- فعالیت کلیه‌ها، آزمایش‌های کبدی،
- دستگاه گوارش،
- دستگاه قلب و عروق،
- آثار عصبی و روانی،
- اثر بر الکترولیت‌ها و شاخص‌های خون‌سازی،
- اثر بر کاهش وزن و ... می‌باشد.
- شیوع حملات صرعی در روزه‌داران ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد.
- روزه‌داری سبب کاهش افسردگی، افکار پارانوئیدی و وسواس می‌گردد و عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد.
ماه رمضان را از آن جهت ماه صبر نامیده‌اند چون صابر و روزه‌دار خود را از تأثیر درگیری‌ها، شکوه ‌ها و آلام می‌رهاند و خویشتن را از آنها باز می‌دارد. صبر یکی از طرق سلامت و بهداشت روانی است که در روزه‌دار تجلی می‌یابد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

img/daneshnameh_up/1/1e/ramezan.jpgماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری و بهترین ماه سال است. واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است.
می‌گویند چون به هنگام نامگذاری ماه های عربی، این ماه در فصل گرمای تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» نامیده شد، ولی از سوی دیگر، «رمضان» از اسماء الهی است. این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب‌های قدر در آن قرار دارد. فضیلت ماه رمضان بسیار زیاد و نامحدود است.
 
به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می‌شود:
وفات حضرت خدیجه در دهم رمضان سال دهم بعثت.
ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام نیمه رمضان سال دوم هجرت.
جنگ بدر در سال دوم هجرت.
فتح مکه در سال هشتم هجرت.
مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و امام علی علیه السلام.
بیعت مردم به ولایت‌عهدی امام رضا علیه السلام در سال 201 قمری.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

اینم ماهاز سوي دفتر مقام معظم رهبري؛
امروز روز اول ماه مبارك رمضان اعلام شد
دفتر مقام معظم رهبري دقايقي قبل با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه امروز اول رمضان‌المبارك سال هزار و 428 هجري قمري است. 
اين دفتر با انتشار اطلاعيه‌اي امروز پنج‌شنبه 22 شهريور را روز اول ماه مبارك رمضان اعلام كرد.
متن كامل اين اطلاعيه به شرح زير است.
«بسم الله الرحمن الرحيم
به اطلاع عموم برادران و خواهران ايماني و ملت شريف ايران مي‌رساند كه بنا به گزارشات موثق از گروه‌هاي راصد، حلول ماه مبارك رمضان براي رهبر معظّم انقلاب حضرت آيت الله خامنه‌اي «مدظله‌العالي» به اثبات رسيد و امروز پنج‌شنبه 22 شهريور 86 اول ماه رمضان مي‌باشد.»

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

افزايش آمار خودكشي زنان در مناطق محروم باید گریست
ترويج مصرف گرايي در توليدات صداوسيما در حالي ادامه دارد که اين رويکرد تبعات منفي مختلفي از جمله پيامدهاي جاني به ويژه در مناطق محروم کشور به دنبال داشته است.
در 3 هفته اخير تنها در منطقه فقيرنشين دلگان از توابع ايرانشهر استان سيستان و بلوچستان، 5 مورد خودکشي زنان گزارش شده است که پزشکان افسردگي شديد ناشي از شکاف طبقاتي و مقايسه آن با زندگي تجملاتي ترويج شده از سوي رسانه ملي را دليل اصلي اين موارد ارزيابي کرده اند.
هرچند در ظاهر عامل اين خودكشي ها فقر مي نمايد اما به گفته پزشكان فقر به تنهايي باعث افسردگي نمي شود بلكه عامل اصلي اين گونه رفتارها تبعيض است زيرا ساكنين مناطق محروم با مشاهده زندگي اشرافي و تجملاتي سوپراستارهاي سيما و مقايسه آن با زندگي فلاكت بار خود به نوعي دوگانگي مفرط دچارشده و در نهايت دست به خودكشي مي زنند.
اگرچه مديران سازمان صداوسيما مدعي در نظر گرفتن اكثريت مخاطب هستند، اما حتي در شهرهاي بزرگ نيز عامه مردم داراي سطح رفاه تصويرشده در برنامه هاي سيما نيستند.
گفتني است رئيس سازمان صداوسيما اخيرا در جلسه مشترک با استانداران در وزارت کشور از رضايت 90 درصدي مخاطبان از عملکرد اين سازمان خبر داده بود.
با اين حال، اگرچه برخي سريالهاي موفق سيما نظير "زير تيغ" ، تصويري نسبتاً واقعي از سطح زندگي و روابط ميان افراد يک خانواده را به نمايش گذاشت اما رويركرد غالب در توليدات صداوسيما، ترسيم نوع زندگي اقليت مرفه جامعه است.
اين درحاليست که پيش از اين رهبر انقلاب در ديدار با رئيس و مديران سازمان صداوسيما بر ضرورت تخريب زندگي اشرافي و تجملاتي تأکيد نموده بودند: «در كنار دامن زدن به دغدغه‏ى عدالت اجتماعى و رسيدگى به فقرا، زندگى اشرافى و تجملاتىِ پوچ و بيهوده را هم تخريب كنيد؛ اين زندگى واقعاً در خور تخريب است. زندگى تجملاتى نبايد به‏هيچ‏وجه ترويج شود؛ بلكه بايد تخريب شود و نقطه‏ى منفى به‏حساب بيايد. چرا بيخود تجمل‏گرايى رواج پيدا كند؟ اگر يك نفر دلش مى‏خواهد متجمل باشد، ما چرا بايد آن را ترويج كنيم؟ توجه كنيد كه ما به فقير بايد عزت‏نفس و حس مناعت بدهيم و به غنى بايد كمك به فقير را بياموزيم. به‏هرحال در كل زندگى جامعه، بايد از زندگى اشرافى و تجملاتى الگوسازى نكنيم.»

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

رمضان

امام باقرعليه السلام روايت فرموده كه پيغمبر اكرم(ص) در جمعه آخر ماه شعبان پس از ستايش و ثناي خداوند فرمود: اي مردم ماهي بر شما سايه افكنده است كه در آن ماه شبي است كه از هزار ماه نيكوتر است، و آن ماه رمضان است، پروردگار روزه اين ماه را واجب فرمود و عبادت و بپاداشتن نماز را در يك شب اين ماه برابر با عبادت هفتاد شب ماههاي ديگر قرار داده است، آن كسي كه در اين ماه كردار نيكي از امور مندوب و مستحب بجاي آورد، آفريدگار پاداش واجبي را به وي عطاء مي فرمايد...امام باقرعليه السلام روايت فرموده كه پيغمبر اكرم(ص) در جمعه آخر ماه شعبان پس از ستايش و ثناي خداوند فرمود: اي مردم ماهي بر شما سايه افكنده است كه در آن ماه شبي است كه از هزار ماه نيكوتر است، و آن ماه رمضان است، پروردگار روزه اين ماه را واجب فرمود و عبادت و بپاداشتن نماز را در يك شب اين ماه برابر با عبادت هفتاد شب ماههاي ديگر قرار داده است، آن كسي كه در اين ماه كردار نيكي از امور مندوب و مستحب بجاي آورد، آفريدگار پاداش واجبي را به وي عطاء مي فرمايد...

وَ من اَدّي فيهِ فَريضَةً مِن فَرآئضِ اللهِ كانَ كَمَن اَدّي سَبعينَ فَريضَةٌ في ما سِواهُ مِنَ الشُهُورِ وَ هُوَ شَهرُ الصَّبرِ وَ اِنَّ الصَّبرَ ثَوابُهُ الجَنَةُ وَ هُوَ شَهرُ المُواساةِ، وَ هُوَ شَهرُ ، يزيدُ اللهُ فيهِ في رِزقِ المُؤمِنِ، وَ مَن فَطَّرَ فيهِ مُؤمِناً صائِماً كانَ لَهُ بِذلِكَ عِندَاللهِ عَزَّوَجَلَّ عِتقُ رَقَبَةٍ وَ مَغفِرَةٌ لِذُنُوبِه في ما مَضي، فَقيلَ يا رَسُولَ اللهِ لَيسَ كُلَّما يقدِرُ عَلي اََن يفطِرَ صائِماً، فَقال: اِنَّ اللهَ تَبارَكَ وَ تَعالي كَريمٌ يعطي هذَا الثَّوابَ مِنكُم مَن لَم يقدِرَ اِلاّ عَلي مَذَقَةٍ مِن لَبَنٍ فَفَطَّرَ بِها صائِماً.

ترجمه : و هر كس كه واجبي از واجبات الهي را در اين ماه تأديه كند پاداش اداء هفتاد فريضه در ماههاي دگر بدو عنايت مي گردد، اين ماه، ماه شكيبايي است و پاداش شكيبايي بهشت است اين ماه، ماه مواسات و برابري است و ماهي است كه خداوند بر روزي افراد با ايمان مي افزايد، آنكس كه در اين ماه مؤمن روزه داري را افطار دهد براي وي پاداش آزاد كردن بنده اي در دربار كبريائي پروردگار منظور مي شود و گناهان گذشته اش مورد آمرزش قرار مي گيرد. عرض شد يا رسول الله عموم ما مسلمين توانايي نداريم كه ضيافت افطاري تشكيل دهيم، حضرت فرمود: خداوند تبارك و تعالي كريم است، همين ثواب را به آن كس كه به يك جرعه شير. اَو شَربَةٍ مِن ماءٍ عَذبٍِ يفطِرُ بِها صائِماً اَو تَميراتٍ لا يقِدرُ عَلي اَكثَرَ مِن ذلِكَ، وَ مَن خَفَّفَ فِيه عَن مَملُوكِه خَفَّفَ اللهُ عَنه حِسابَهُ، وَ هُوَ شَهرٌ اَوَّلُهُ الرَّحمَةٌ وَ اَوسَطُهُ مَغفِرَةٌ وَ اخِرُهُ اِجابَةٌ وَ العِتقُ مِنَ النّارِ وَلا غَني بِكُم فِيه عَن اَربَعِ خِصالٍ خِصلَتَينِ تُرضُونَ اللهَ بِهِما وَ خِصلَتَينِ لا غِني بِكُم عَنهُما اَمّا اللَّتانِ تَرضُونَ اللهَ  بِهِما فَشَهادَةُ اَن لا اِلهَ اِلاّ اللهُ وَ اِنّي رَسُولُ اللهِ وَ اَمَّا اللَّتانِ لا غِني بِكُم عَنهُما فَتَسأَلُونَ اللهَ حَوائِجَكُم وَ تَساَلُونَ اللهَ فيهِ العافِيةَ وَ تَتَعوَّذُونَ بِهِ مِنَ النّارِ.

ترجمه : يا آب گوارا يا چند دانه خرما روزه داري را افطار دهد، عطاء ميفرمايد، آنكس كه وظايف خدمتگزاران خود را در اين ماه سبك سازد خداوند در مورد محاسبه وي در قيامت بر او آسان مي گيرد ، اين ماهي كه اولش رحمت و ميانه اش آمرزش و انتهايش استجابت دعا و آزادي از آتش است، در اين ماه شما از چهار خصلت بي نياز نيستيد كه به سبب دوخصلت آن خداوند خشنود مي شود، و آن گواهي دادن به يكتايي خدا و پيامبري من است، و دو خصلت ديگر كه در تمام عمر ناچار به آن متصف باشيد، يكي خواستار شدن حوائج از خداوند به ضميمه عافيت است و ديگر پناهنده شدن به وي از آتش دوزخ.

وَ من اَدّي فيهِ فَريضَةً مِن فَرآئضِ اللهِ كانَ كَمَن اَدّي سَبعينَ فَريضَةٌ في ما سِواهُ مِنَ الشُهُورِ وَ هُوَ شَهرُ الصَّبرِ وَ اِنَّ الصَّبرَ ثَوابُهُ الجَنَةُ وَ هُوَ شَهرُ المُواساةِ، وَ هُوَ شَهرُ ، يزيدُ اللهُ فيهِ في رِزقِ المُؤمِنِ، وَ مَن فَطَّرَ فيهِ مُؤمِناً صائِماً كانَ لَهُ بِذلِكَ عِندَاللهِ عَزَّوَجَلَّ عِتقُ رَقَبَةٍ وَ مَغفِرَةٌ لِذُنُوبِه في ما مَضي، فَقيلَ يا رَسُولَ اللهِ لَيسَ كُلَّما يقدِرُ عَلي اََن يفطِرَ صائِماً، فَقال: اِنَّ اللهَ تَبارَكَ وَ تَعالي كَريمٌ يعطي هذَا الثَّوابَ مِنكُم مَن لَم يقدِرَ اِلاّ عَلي مَذَقَةٍ مِن لَبَنٍ فَفَطَّرَ بِها صائِماً.

ترجمه : و هر كس كه واجبي از واجبات الهي را در اين ماه تأديه كند پاداش اداء هفتاد فريضه در ماههاي دگر بدو عنايت مي گردد، اين ماه، ماه شكيبايي است و پاداش شكيبايي بهشت است اين ماه، ماه مواسات و برابري است و ماهي است كه خداوند بر روزي افراد با ايمان مي افزايد، آنكس كه در اين ماه مؤمن روزه داري را افطار دهد براي وي پاداش آزاد كردن بنده اي در دربار كبريائي پروردگار منظور مي شود و گناهان گذشته اش مورد آمرزش قرار مي گيرد. عرض شد يا رسول الله عموم ما مسلمين توانايي نداريم كه ضيافت افطاري تشكيل دهيم، حضرت فرمود: خداوند تبارك و تعالي كريم است، همين ثواب را به آن كس كه به يك جرعه شير. اَو شَربَةٍ مِن ماءٍ عَذبٍِ يفطِرُ بِها صائِماً اَو تَميراتٍ لا يقِدرُ عَلي اَكثَرَ مِن ذلِكَ، وَ مَن خَفَّفَ فِيه عَن مَملُوكِه خَفَّفَ اللهُ عَنه حِسابَهُ، وَ هُوَ شَهرٌ اَوَّلُهُ الرَّحمَةٌ وَ اَوسَطُهُ مَغفِرَةٌ وَ اخِرُهُ اِجابَةٌ وَ العِتقُ مِنَ النّارِ وَلا غَني بِكُم فِيه عَن اَربَعِ خِصالٍ خِصلَتَينِ تُرضُونَ اللهَ بِهِما وَ خِصلَتَينِ لا غِني بِكُم عَنهُما اَمّا اللَّتانِ تَرضُونَ اللهَ  بِهِما فَشَهادَةُ اَن لا اِلهَ اِلاّ اللهُ وَ اِنّي رَسُولُ اللهِ وَ اَمَّا اللَّتانِ لا غِني بِكُم عَنهُما فَتَسأَلُونَ اللهَ حَوائِجَكُم وَ تَساَلُونَ اللهَ فيهِ العافِيةَ وَ تَتَعوَّذُونَ بِهِ مِنَ النّارِ.

ترجمه : يا آب گوارا يا چند دانه خرما روزه داري را افطار دهد، عطاء ميفرمايد، آنكس كه وظايف خدمتگزاران خود را در اين ماه سبك سازد خداوند در مورد محاسبه وي در قيامت بر او آسان مي گيرد ، اين ماهي كه اولش رحمت و ميانه اش آمرزش و انتهايش استجابت دعا و آزادي از آتش است، در اين ماه شما از چهار خصلت بي نياز نيستيد كه به سبب دوخصلت آن خداوند خشنود مي شود، و آن گواهي دادن به يكتايي خدا و پيامبري من است، و دو خصلت ديگر كه در تمام عمر ناچار به آن متصف باشيد، يكي خواستار شدن حوائج از خداوند به ضميمه عافيت است و ديگر پناهنده شدن به وي از آتش دوزخ.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

دعاى پيامبر(ص) هنگام رويت هلال رمضان
صدوق عليه الرحمه در كتاب من لا يحضره الفقيه آورده «و كان رسول الله صلى الله عليه و آله اذا اهل هلال شهر رمضان استقبل القبلة و رفع يديه و قال: «اللهم اهله علينا بالامن و الايمان،و السلامة و الاسلام، و العافية المجللة و الرزق الواسع، و دفع الاسقام، اللهم ارزقنا صيامه و قيامه و تلاوة القرآن فيه، و سلمه لنا، و تسلمه منا و سلمنا فيه‏» (1)

رسول الله(صلى الله عليه و آل) هنگامى كه رويت هلال رمضان مى‏فرمود، رو به قبله مى‏نمود و دستهاى مباركش را بلند مى‏كرد.و مى‏گفت: پروردگارا اين ماه را بر ما نو گردان به امن و امان، و سلامتى و اسلام، و تندرستى شايان تشكر، و روزى فراخ، و بر طرف ساختن دردها و ناملايمات، بار پروردگارا روزى كن ما را روزه و قيام براى عبادت، و تلاوت قرآن در اين ماه، و او را براى ما سالم و تمام گردان، و او را از ما سالم بدار، و ما را در اين ماه سالم و تندرست فرما.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف‌ترین ماه‌های سال است. در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود، و عبادت در یکی از شب‌های آن ( شب قدر ) بهتر از عبادت هزار ماه است.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است.
بر مهمانی خداوند فرا خوانده شدید و از جمله اهل کرامت قرار گرفتید. در این ماه، نفس‌های شما تسبیح، خواب شما عبادت، عمل‌هایتان مقبول و دعاهایتان مستجاب است.
پس با نیت‌ای درست و دلی پاکیزه،‌ پروردگارتان را بخوانید تا شما را برای روزه داشتن و تلاوت قرآن توفیق دهد. بدبخت کسی است که از آمرزش خدا در این ماه عظیم محروم گردد. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، به یاد گرسنگی و تشنگی قیامت باشید.»
آن گاه پیامبر اکرم وظیفه روزه‌داران را برشمرد و از صدقه بر فقیران، احترام به سالخوردگان، ترحم به کودکان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهربانی به یتیمان و نیز عبادت و سجده های طولانی، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضیلت اطعام در این ماه سخن گفت.

منابع :
مفاتیح الجنان،‌ تفسیر نمونه، ‌ج 1، ص 634؛ المیزان، ‌ج 2، ص 15

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

رمضان اسمى از اسماء الهى مى‏باشد و نبايست‏به تنهائى ذكر كرد مثلا بگوئيم، رمضان آمد يا رفت، بلكه بايد گفت ماه رمضان آمد، يعنى ماه را بايد به اسم اضافه نمود، در اين رابطه به سخنان حضرت امام محمد باقر (عليه السلام) گوش فرا مى‏دهيم. رمضان

رمضان از اسماء الله است
هشام بن سالم نقل روايت مى‏نمايد و مى‏گويد: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابى جعفر امام باقر (عليهما السلام) بوديم، پس سخن از رمضان به ميان آورديم.

فقال عليه السلام: لا تقولوا هذا رمضان، و لا ذهب رمضان و لا جاء رمضان، فان رمضان اسم من اسماء الله عز و جل لا يجيى و لا يذهب و انما يجيى‏ء و يذهب الزائل و لكن قولوا شهر رمضان فالشهر المضاف الى الاسم و الاسم اسم الله و هو الشهر الذى انزل فيه القرآن، جعله الله تعالى مثلا و عيدا و كقوله تعالى فى عيسى بن مريم (عليهما السلام) و جعلناه مثلا لبنى اسرائيل. (1)

امام عليه السلام فرمود: نگوئيد اين است رمضان، و نگوئيد رمضان رفت و يا آمد، زيرا رمضان نامى از اسماء الله است كه نمى‏رود و نمى‏آيد كه شى‏ء زائل و نابود شدنى مى‏رود و مى‏آيد، بلكه بگوئيد ماه رمضان، پس ماه را اضافه كنيد در تلفظ به اسم، كه اسم اسم الله مى‏باشد، و ماه رمضان ماهى است، كه قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عيد قرار داده است همچنانكه پروردگار بزرگ عيسى بن مريم (سلام الله عليهما) را براى بنى اسرائيل مثل قرار داده است، و از حضرت على بن ابى طالب (عليه السلام) روايت‏شده كه حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لكن قولوا شهر رمضان فانكم لا تدرون ما رمضان‏» (2) شما به راستى نمى‏دانيد كه رمضان چيست (و چه فضائلى در او نهفته است).

واژه رمضان و معناى اصطلاحى آن
رمضان از مصدر «رمض‏» به معناى شدت گرما، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است، انتخاب چنين واژه‏اى براستى از دقت نظر و لطافت‏خاصى برخوردار است. چرا كه سخن از گداخته شدن است، و شايد به تعبيرى دگرگون شدن در زير آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بى امانش،زيرا كه رمضان ماه تحمل شدائد و عطش مى‏باشد، عطشى ناشى از آفتاب سوزان يا گرماى شديد روزهاى طولانى تابستان.
و عطش ديگر حاصل از نفس سركشى كه پيوسته مى‏گدازد، و سوزشش براستى جبران ناپذير است.
در مقايسه اين دو سوزش، دقيقا رابطه عكس برقرار است، بدين مفهوم كه نفس سركش با چشيدن آب تشنه‏تر مى گردد، وهرگز به يك جرعه بسنده نمى‏كند، و پيوسته آدمى را در تلاش خستگى ناپذير جهت ارضاى تمايلات خود وا مى‏دارد. و در همين رابطه است كه مولوى با لطافت هرچه تمامتر اين تشبيه والا را به كار مى‏گيرد و مى‏گويد:
آب كم جو تشنگى آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آيد جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زين طلب بنده به كوى حق رسيد درد مريم را به خرما بن كشيد
اما از سوى ديگر، عطش ناشى از آفتاب سوزان سيرى پذير است، و قانع كننده.

پى‏نوشت‏ها:
1- بحار جلد 96، ص 376، طبع اسلاميه
2- بحار، ج 96، ص 377
روزه، درمان بيماريهاى روح و جسم صفحه 22

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

خطبه پيامبر(ص) در روز آخر شعبان
سلمان فارسى رحمه الله فرمود: «خطبنا رسول الله صلى الله عليه و آله فى آخر يوم من شعبان، فقال يا ايها الناس قد اظلكم شهر عظيم مبارك، شهر فيه ليلة خير من الف شهر، جعل الله صيامه فريضة و قيام ليله تطوعا، من تقرب فيه بنافلة من الخير كان كمن ادى فريضة فيما سواه، و هو شهر الصبر، و الصبر ثوابه، الجنه، و شهر المواسات و شهر يزاد فى رزق المؤمن، و شهر اوله رحمة،و اوسطه مغفرة، و آخره عتق من النار، و هو للمؤمن غنم و للمنافق غرم‏» (1)
ماه رمضان براى مؤمن سود و براى منافق خسران است
حضرت سلمان فرمود: در روز آخر شعبان پيامبر(صلى الله عليه و آله) براى ما خطبه‏اى در فضيلت ماه رمضان قرائت فرمود: و در خطاب خويش به ما فرمود: اى مردم براستى سايه افكنده بر سر شما ماه بزرگ مباركى، ماهى كه در او شبى است كه از هزار ماه بهتر است، كه خداوند روزه‏اش را فرض و واجب نموده، و به پا داشتن عبادات شبش را به طور استحباب مقرر فرموده است، كسى كه تقرب بجويد به خداوند،به انجام نافله خيرى، مثل آن است كه در غير ماه رمضان فريضه‏اى انجام داده باشد، و اين ماه ماه صبر است، و صبر هم اجر و ثوابش بهشت است.
و ماه روزه، ماه مواسات و برابرى است، و ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد مى‏گردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

ای قلم درحرف هایت اثری نیستوانتظار چه سخت است

                برای من ازآشنایک خبرنیست

ای خدااین جمعه هم آمدورفت

               ازیوسف فاطمه هم خبری نیست

پروانه هاسوختنددرپایان عمرشمع

                   ازجدایی دلهاهمه خون شد

درشأن ورتبه بی همتایی

             وازهرزیبایی،زیباتری ای آقا

چه کسی میگویدجدایی انسانرادردمندنمیکند

          صبر عشق را لبریز نمی کند

ای چشم هایم دلتنگ نشویدوهمچنان به راه               

              نگاه کنید

چرا که همیشه «« آفتاب پشت ابر »» نمی ماند

درشأن ورتبه بی همتایی

             وازهرزیبایی زیباتری ای آقا

غنچه هاتاچه اندازه پرپرشوند

          ومگذارقلبهای منتظرانت خون شود

این جمعه آمدتونیامدی

            روزهارامی شمرم تاجمعه دیگرشود

ای صفایی برفراقش صبرکن

        تاباردیگرمسیرمان بسوی عراق افتد

( که قلبها از غصه ات داغدار شده است )
   ««ای امام زمان بیا و رحم کن ... »»
                                 اللهم عجل لولیک الفرج

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

جلوه گاه رخ او دیده تنها نیست.اللهم عجل لولیک الفرج

ماه و خورشید همین آینه می گردانند.

این فقط ما نیستیم که منتظریم.

خورشید هر روز چشم های شرقی اش را به شوق دیدار تو باز می کند.

وپرنده ی ماه هر شب به ذوق دیدار تو تا بام آسمان پرواز می کند.

لب های ترک خورده  ی زمین ، عطشناک جرعه ای از زلال توست ، و زمان ، ساعت کهنه ای است که آخرین رمق عقربه های خسته اش را برای رسیدن به لحظه ی ظهور به کار می گیرند.

چشمه در انتظار تو می جوشد.

و جویبار در کوه و دشت و صحرا به دنبال جای پای تو می گردد.

ودریا هماره بر ساحل انتظار تو سر می ساید.

سروها وصنوبر ها پیوسته سرک می کشندتا بلکه طلیه سپاه ظهوررا از ورای جنگل انتظار ببیند.

بنفشه که داغ هجران دیده ، در فراق تو زانوی غم در بر گرفته است ونرگش که کرشمه چشم از تو وام گرفته است ، در اندوه دوری توست که ماتم گرفته است بید از فراق توست که مجنون شده است .

و لاله در غم هجران توست که بر خون نشسته است. شکوه شقایق چشم و گوش دشترا پر کرده است.

وگلایل ، گلیم گلایه اش را در وسعت صحرا گسترده است .

و هر چه گیاه به شوق دیدن تو سر از خاک بر کرده است.

وما شبانه روز خط کوفی افق را دوره می کنیم به این امید که روزی ، گرد گامهای تو ، نوید آمدنت را بر صفحه ی هستی ترسیم کند .

ما عبور ثانیه ها ار هر لحظه بر صفحه  جگر های تفته تاب می آوریم ، به این امید که روزی زنگ ظهور تو را از ساعت زمان بشنویم و رنگ حضور ترا بر صحنه ی زمین ببینیم.

ما در زمین کاری جز انتظار نداریم.

زندگی ، مشغولیتش پا افتاده است که در فضای انتظار تو می گذرانیم و عمر ، جدولی است که نشسته بر نیمکت انتظار ، خانه های بطالتش را تا رسیدن افطار ظهور پر می کنیم و تنها نگرانی ما این است که خانه های جدول عمرمان سیاه شود و چشممان در انتظار آمدنت سپید گردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

ما شبي دست برآريم و دعايي بكنيم غم هجران تو را چاره زجايي بكنيم مهديا بيا و دستان عاشقانت را بگير و صوت خويش آشكار ساز تا با مناجاتت بيدلان بسوزند و انتظار به سر آيد.

خدا کند که بیاییـاي آيينه كمال خلقت،اي معروف خدا، اعتكاف هجران را بشكن و روزه غربت را افطار كن زيرا هجر تو بر عاشقانت بسي سخت و دشوار است.

نرگسان عالم در اشتياق جمعه موعود به‌سر مي‌برند و در انتظار ديدارت دعاي فرج را به نسيم تقديم مي‌كنند.

مهدي جان،اي وارث آدم تا خاتم،اي آخرين حجت خدا، در كدام گلستاني كه دلها از دوري تو بيمارند و شمع‌ها در فراغت اشك مي‌ريزند.

اي زيباتر از هر زيبايي، هجرانت كي به سر مي‌رسد تا جهان به نورت منور شود، زشتي‌ها برتابند و عدالت در نقطه نقطه جهان حاكم شود.

چه جمعه‌ها گذشت و نيامدي آخر دعاي منتظرانت حديث شبها شد

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

دو اثر جديد از آيت‌الله مصباح يزدي منتایت الله مصباحشر شدند. به گزارش ايسنا، اين دو كتاب به‌نام‌هاي "تماشاي فرزانگي و فروزندگي" و "نگاهي گذرا به بسيج و بسيجي" به‌همّت مرکز انتشارات مؤسسه‌ي آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) به چاپ رسيده‌اند.
کتاب "تماشاي فرزانگي و فروزندگي" با تلاش غلامرضا گلي ‌زواره تدوين و تنظيم شده و در آن به تبيين ويژگي‌هاي اخلاقي و ابعاد شخصيتي علامه سيدمحمدحسين طباطبايي پرداخته شده است. "نگاهي گذرا به بسيج و بسيجي"، ديگر کتاب جديد آيت‌الله مصباح يزدي است، که توسط حسين ارجيني و عليرضا تاجيک تدوين شده است.
در اين اثر، ويژگي‌هاي بسيج و بسيجي در قرآن و نهج‌البلاغه، نقش بسيج و تفکر بسيجي در تحولات فرهنگي و سياسي، نقش بسيج و تفکر بسيجي در انقلاب اسلامي و سنگر دانشگاه، نقش اجتماعي بسيج، و خاستگاه و بايسته‌هاي معرفتي بسيج بررسي شده‌اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران، پیروزی انقلاب اسلامی را عامل اصلی عزت ملی و هویت یافتن ملت ایران، و امام عظیم‌الشأن را مظهر و سرآمد این عزت دانستند و تصریح کردند: سپاه پاسداران یکی از نشانه های این عزت ملی و در واقع، پاسدار عزت انقلاب اسلامی است و لازمه حفظ این جایگاه، حرکت، تحول و پیشرفت با حفظ اصول اساسی و تعمیق معارف دینی است.
حضرت آیت الله خامنه ای از سرهبرا جانم فدایتپاه پاسداران به عنوان یکی از نعمت های الهی برای کشور و ملت ایران یاد کردند و افزودند: این نعمت که برکات فراوانی در مقاطع مختلف 28 سال گذشته به ویژه دوران دفاع مقدس داشته، با حفظ جوهره خود که همانا عنصر نظامی گری برای خدا و آمادگی برای فداکاری در راه هدف است، توانسته خدمات فراوانی به کشور ارائه کند.
فرمانده کل قوا با برشمردن برخی خدمات بارز و مهم سپاه خاطرنشان کردند: تحرک عظیم و فوق العاده در دوران دفاع مقدس، نوآوری و ابتکار در زمینه تأمین نیازها، حفظ جوشش و روحیه انقلابی در جامعه، و تربیت عناصر کارآمد در سرلوحه خدمات سپاه قرار دارد.
ایشان با اشاره به دوران سراسر محنت و رنج ملت ایران و تسلط ذلت بار بیگانگان بر کشور در زمان طواغیت قاجار و پهلوی، پیروزی انقلاب اسلامی ایران را عامل رهایی از حضیض ذلت و رسیدن به عزت حقیقی دانستند و تأکید کردند: امام خمینی (ره) مظهر واقعی این عزت ملی بودند و در زمانی که قدرت های پرمدعای دنیا، در مقابل تهدیدهای امریکا و شوروی سابق به هراس می افتادند، آن امام عظیم الشأن می فرمودند: «امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند».
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه عزتمندی امام خمینی (ره) و صلابت ایشان به علت ایمان عمیق و حسن ظن به خدا بود، افزودند: اگر ملت و کشوری خواهان عزت حقیقی است، باید همواره به خداوند متعال و آینده، امیدوار و خوشبین باشد.
رهبر انقلاب اسلامی عزتمندی امروز ملت ایران را بی نظیر خواندند و تصریح کردند: ملت ایران با وجود آنکه بمب اتم ندارد و قصد دستیابی به این سلاح مرگبار را نیز ندارد، به گواهی دنیا ملتی عزتمند است زیرا عزت این ملت به عزم، اراده، ایمان، عمل صالح، و هدف روشن اوست.
فرمانده کل قوا، سپاه پاسداران را پاسدار انقلاب اسلامی و عزت ملی ناشی از آن دانستند و خاطر نشان کردند: پاسداران نیز به واسطه انقلاب اسلامی و ایمان منبعث از آن عزیز هستند و باید گفت: انقلاب اسلامی نیز پاسدار سپاه است.
ایشان سپاهیان را به حفظ و تقویت ایمان و مراقبت از خود در مقابل دنیاطلبی، غرور و خودبرتربینی، و غفلت از خدا و معاد توصیه کردند و افزودند: اگر دل انسان بر اثر میل ها و شوق ها و یا ترس ها و رعب ها از جا کَنده شود، جسم انسان دیگر کاره ای نیست بنابراین باید مراقب خود بود و این یکی از مهم ترین وظایف مجموعه سپاه است.
رهبر انقلاب اسلامی لزوم درس گرفتن از گذشته و در عین حال متوقف نشدن در گذشته را یادآور شدند و تأکید کردند: باید با بررسی وضع کنونی و برنامه ریزی برای آینده، پویایی، پیشرفت و تحول در برنامه سپاه قرار گیرد و در کنار این تحول نیز باید ثبات در آرمان ها و خطوط اساسی حفظ شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نوآوری ها و رویش های بسیار فراوان سپاه در سال های گذشته، بر لزوم ادامه حرکت پرشتاب در این مسیر و قانع نشدن به وضع موجود تأکید کردند و افزودند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باید همواره مردمی بودن خود را حفظ کند و به بسیج به عنوان بدنه ارزشمند خود، بیش از پیش اهمیت دهد.
فرمانده کل قوا همچنین از زحمات و تلاش های سردار سرلشکر صفوی قدردانی، و از سردار سرلشکر جعفری فرمانده جدید سپاه به عنوان یکی از نیروهای ارزشمند این مجموعه که منشأ خدمات فراوانی بوده است، یاد کردند.
در آغاز این دیدار حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه از فعالیت های این حوزه به ویژه تهیه منشور پاسداری به عنوان الگوی عملیاتی تزکیه و تهذیب نیروهای سپاه و خانواده های آنان، گزارشی ارائه کرد.
سردار سرلشگر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در سخنانی، پیشرفت روزافزون و تحول را دو برنامه اصلی سپاه خواند و تأکید کرد: این پیشرفت و تحول در چارچوب حفظ و تقویت ریشه های عمیق معنوی، ارتقای توان دفاعی و انضباط انقلابی، و انعطاف سازمانی برای مأموریت های مختلف انجام خواهد گرفت.
وی با تأکید بر هوشیاری و آمادگی کامل نیروهای سپاه پاسداران، تصریح کرد: سپاه با اِشراف کامل، همه تحرکات منطقه ای و فرامنطقه ای را تحت نظر دارد و با قدرت و توان بالا، مانع از هرگونه طمع ورزی خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

سرلشگر رحیم صفوی با اشاره به آمادگی سپاه برای مقابله قدرتمندانه در برابر تهدیدات دشمن گفت : امیدواریم دشمنان نخواهند بخت نگون خود را یک بار دیگر بسنجند .
سردار سرلشکرسید یسردارسرلشکر رشید صفویحیی صفوی مشاور عالی فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح که در هجدهمین همایش فرماندهان و مسئولین سپاه سخن می گفت با بیان این مطلب اظهار داشت: دشمن بداند سپاه و بسیج با فرماندهی رهبر معظم انقلاب آماده دفاع همه جانبه از انقلاب و کشور است و در صورت وقوع تهدید مقابله قدرتمندانه ای را به دشمن نشان خواهد داد.
فرمانده سابق سپاه گفت : سپاه چشم بیدار ملت ایران و بازوی قدرتمند رهبری  است که دفاع از مصالح ایران را در دستور کار خود دارد.
سرلشگر صفوی خطاب به فرماندهان حاضر در این همایش گفت: شما فرماندهان ارشد سپاه باید با هوشیاری سیاسی و اطلاعات وآمادگی عملیاتی، دشمن را از هرگونه توطئه باز دارید و در صورت وقوع هرگونه تهدید با قدرت کامل و  تدبیر موثر به مقابله با دشمن بپردازید.
وی  تاکید کرد: بنده خدا را شکر می کنم که در طول مسئولیت خود توانسته ام رضایت رهبر انقلاب را در ایجاد سپاهی مقتدر چه در عرصه داخل و چه در مقیاس منطقه ای فراهم کنم و امروز دشمنان منطقه ای ما می دانند که سپاه همچون کوهی استوار در برابر فتنه های آنان ایستاده است.
دستیار رهبر معظم انقلاب سروسامان دادن به وضعیت سپاه پاسداران در 10 سال گذشته و خارج کردن مسیر رشد سپاه از وضعیت ماموریت محوری به رسالت محوری را از مهمترین برنامه های خود در دوران تصدی فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برشمرد.
وی گفت: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک عنصر تعیین کننده در معادلات امنیت ملی کشور و منطقه به شمار می رود. 
سرلشگر صفوی بازخوانی دو دهه از عمر انقلاب و تحول گرایی در دکترین سپاه پاسداران را یکی دیگر از اساسی ترین رسالت های محوری سپاه پاسداران خواند و گفت:  با تغییر و تحولی که با تایید رهبری معظم انقلاب اسلامی و با برنامه سوم و چهارم توسعه در سپاه اجرا کردیم به لطف خدا توانستیم سپاه را در مسیر تنظیم شده و بر اساس برنامه حرکت دهیم.
وی گفت: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ابعاد ساختاری، نیروهای پنج گانه ، طرح جامع نیروی انسانی  و همچنین در پاسداری از مرزهای کشور و حفاظت از آبهای خلیج فارس توانسته است  گام های بیشماری بردارد که این کار در نوع خود بسیار سخت و سنگین بود.
فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  با اشاره به بحث سازندگی در سپاه پاسداران گفت: سپاه علاوه بر قرارگاه سازندگی توانسته است بیش از 500 پروژه را به اتمام رساند و 260 پروژه را نیز در دست اجرا داشته باشد .
سرلشگر صفوی توجه به دانشگاهها ، تربیت نیروهای انسانی متخصص ، فعال کردن بخش فرهنگی در سپاه و ایجاد وحدت و انسجام بین فرمانده سپاه و نمایندگی ولی فقیه را از دیگر کارهای مثبت دوران مسئولیت خود در 10 سال گذشته برشمرد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با تدابیر رهبر معظم انقلاب و تلاش های سرلشگر جعفری فرمانده جدید سپاه ، نهاد در مسیر پیشرفت  قرار گیرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

آيت‌الله مكارم شيرازي گفت: در شرايطي كه بسياري از افراد درصدد تفرقه‌افكني بين فرقه‌هاي اسلامي هستند؛ دنياي اسلام از شما انتظار دارد تا براي رفع اين توطئه‌ها اقدام كنيد.

آيت‌الله ناصر مكارم شآیت الله مکارميرازي امروز در ديدار رئيس جديد مجلس خبرگان با وي پس از ارائه بياناتي درباره اوضاع مطالعاتي خود و همچنين وضعيت حوزه‌هاي علميه انتخاب هاشمي رفسنجاني را به رياست مجلس خبرگان رهبري تبريك گفت و افزود: وظيفه هاشمي رفسنجاني باتوجه به انتخاب شدنش به عنوان رئيس مجلس خبرگان رهبري بسيار سنگين‌تر از گذشته شده است.
وي ادامه داد: اين انتخاب از 2 جنبه داراي اهميت است؛ اول اينكه شما با رأي بالا از طرف مردم به عضويت مجلس خبرگان رهبري درآمديد و همچنين از سوي نخبگان به رياست اين مجلس برگزيده شديد كه اين مسئله باعث شده تا وظيفه شما بسيار سنگين شود.
اين مرجع تقليد گفت: خوشبختانه هر 2 جناح از اين انتخاب استقبال كردند و اميدواريم كه شما به عنوان حلقه اتصال اين 2 گروه باشيد.
وي با اشاره به در پيش بودن انتخابات مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: شما مي‌توانيد در انتخابات مجلس نقش مهمي را عهده‌دار باشيد.
آيت‌الله مكارم شيرازي با اشاره به اقدامات افراطيون وهابي و سلفي گفت: متاسفانه افراطيون بيش از پيش به مقدسات اسلامي اهانت مي‌كنند.
وي ادامه داد: در شرايطي كه بسياري از افراد درصدد تفرقه‌افكني بين فرقه‌هاي اسلامي هستند شما مي‌توانيد براي رفع اين توطئه‌ها اقدام كنيد و دنياي اسلام از شما انتظار دارد.
اين گزارش مي‌افزايد، در ادامه اين گفت‌وگو، علي‌اكبر هاشمي رفسنجاني در اين ديدار ضمن تقدير از اظهارات آيت‌الله مكارم شيرازي گفت: سخنان شما دلگرم‌كننده و آرامبخش بوده است.
وي همچنين در پايان با اشاره به مسائل كنوني دنياي اسلام افزود: در برخي مسائل بدون كارهاي خبري و رسانه‌اي با مسئولان وقت كشورها صحبت خواهم كرد.

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

اللهم عجل لوليك الفرج

اللهم عجل لوليك الفرج
  شهباز جنوبي1 و خراسان2 و  قيام3
از ايــن  طـرفـش: ز مولوي4 تا اعدام5

هر سوي نگاه مي‌كني، مي‌بيني:

حوري و پري در پي عرضه‌ي اندام!

 

اي مـنـتــظــر مـؤمـن! اي كار دُرسـت!

اي در تزيين، صاحب عــنوان نـخـسـت!

خوب است كه شستشو شود شهر، ولي

مــن معـتقدم كـــه قلب را بايد شست!

 

اقـدام بـه رقـص بـا كـف و دف كـرديـم

در حدّ دو ســال بـرق مصرف كـرديــم

خورديم ز بس شيريني و شربت و چاي

روراست بگويم ، به خدا كف كرديم!!

 

اوضــاع هــمـه شــده قمر در عقرب

از بس‌كه از اين زمانه خورديم ركب

ما دلخوشي‌مون اينه: شما پا شي بياي

آقــا جـون مــــا! ظهورُ نــنـداز عقب ...

منبع:مرد رند

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

پدیده ازدباج را چگونه ارزیابی می کنید؟!
از زبان يك کودک هشت ساله
 

  قلم در دست می گیرم و انشایم را آغاز می کنم.

ازدباج پدیده ای است که به راحتی نمی شود آن را ارزیابی کرد. به دلیل این که کلاً ارزیابی کار سختی است و بستگی به ارزی دارد که می خواهیم بیابیم! مثلاً دولار و یوروع را شاید سخت بتوانیم بیابیم ولی ریال و افغانی را راحت می توانیم بیابیم! ولی چون شمایید ما یک جوری ارزیابی خوب می کنیم.

تا به اکنون ازدباج از زوایای مختلفی بررسی شده است. از زاویه چهل و پنج درجه گرفته است تا صد و هشتاد درجه. یکی دو نفر هم که خیلی شوت بودند و توی تلویزیون دیدمشان، از طریق زاویه سیصد و شصد درجه به این پدیده نگاه کردند!

بیایید نگاه کنیم که ازدباج از کجا شروع و به کجا ختم می شود:

اول از همه یک پسر جبان یک دختر جبان دیگر را می بیند و می پسندد.(البته او نباید اینقدر زیاد به دختران مردم نگاه کند تا بالاخره یکی شان را بپسندد! اصلاً به ما چه؟ ما که بخیل نیستیم! هر چی باشد از ازدباج های اینترندی و ازدباج های خیابانی که بهتر است.) بعد ایشان همراه خانواده اش برای خاستگاری می رود. در خاستگاری بعد از مدتی که دو خانواده از نرخ گوشت، آب و هوا، کارت سوخت و شعرهای مامول دیگر قبل از اصل مطلب صحبت کردند احتمالاً پدر پسره می گوید که برویم سر اصل مطلب. در این لحظه است که مامولاً پسرها سرشان را تا جای کمرشان پایین می آورند و دخترها هم رویشان را تنگ تر می گیرند تا سرخی لپ هایشان معلوم نشود! بعدش که دو خانواده همدیگر را خواستند و گوشت هم به دهان گرگ شیرین آمد! (در این دوره زمونه گوشت جای علف و گرگ ها هم جای بزها را گرفته اند!) همه چی تمام شده است، فقط مانده حرف از مهریه و شیر بلال و جهیزیه.

من خودم شنیده ام که بعضی از ازدباجها به خاطر همین شیربلال بهم خورده است!

مع الاسف باری به هرجهت مستلزم اینست که اگر در همه موارد دو خانواده به تفاوق رسیدند، قبل از عقد آزمایش جنتیک فراموش نشود. اگر آزمایش جنتیک ندهند ممکن است 9 ماه تا یک سال بعد(خواهشاً برای دانستن تاریخ دقیقش پیله نکنید!) بچه ای مبتلا به تالاسمی مینو یا شوکوپارس روی دستشان بماند.در ضمن همانطور که سعدی شیرین سخن، لسان الغیب گنجوی فرموده هرگز نشه فراموش، بچه اضافی خاموش!، اگر یک وقت آزمایش جنتیکتان خوب بود یک وقت پر رو نشوید و مهدکودک راه بیندازید ها! انشاا... بعد از نتیجه مثبد آزمایش می توانند یک عروسی توپ بگیرند و نوار حرکات موزون دار را ردیف کنند و دست خواهر عروس یا داماد را بگیرند وبیاورند وسط و باهاش...احوالپرسی کنند!( واقعاً که فکر شما دانش آموزان جغله خیلی خراب است!)
در مورد ازدباج و وقایه بعد از آن پدیده زن ذلیلی نیز مطرح است که به علت مهم و فراگیر بودنش(!) آن را برای یک انشای مغتزی دیگر می گذاریم!
ازدباج های ناآگاهانه هم بد است و منتج به دوا بین زن و شوهر می شود و این مشاجره و دوا باعث ساعیده شدن روح بچه می شود و ممکن است بچه را به بیماریهای روحی از قبیل اسکیزوفرنی، راشیتیسم، رمانتیسم، مارکسیسم و پوکی مغز استخوون مبتلا کند و حتی در حالت حاد آن ممکن است باعث شود که این بچه ها در انشاهایشان چرت و پرت و قلت قولوت زیادی بنویسند!
پدرم همیشه می گوید تو نباید جر و بحث های من و مامانت را به فامیل و آشنا و حتی همکلاسی ها و معلمت بگی. من هم همیشه می گویم که پدر جان دهان من قرص قرص است! پدرم هم همیشه به خاطر این قرص بودن دهانم چیزهای خوب خوب برایم می خرد!
یک مورد دیگر هم هست و آن اینست که امروزه در عصر تکنولوجی ازدباج سخت شده است. قدیم که این طوری نبود. ازدباج ها خیلی راحت و بی آرایش برگزار می شد. خیلی ها می گویند در قدیم مهمترین اصل در ازباج تفاهن بوده است ولی حالا مهم ترین اصل پول است. ولی من قبول ندارم. همین زن پسرعمه مان با پسر عمه مان خیلی تفاهن دارد . درست است که پسر عمه مان زانتیا کمری دارد(!) ولی این که دلیل نمی شود! در همین راستا در قدیم شاعران بزرگ شعرهای عاشقانه زیادی می سرودند از جمله همین منظومه شنبه و هنگامه! این شاعران اگر در زمان ما بودند عمراً می توانستند همچنین شعرهایی بسرایند و به جای شعر گفتن می زدند توی کار بیزیمس!
در پایان این را بگویم که زن و شوهر برای بهتر شدن زندگیشان باید کتابهایی نظیر بهبود روابط و ضوابط زناشویی را هم مطالعه کنند. از همین نویسنده، کتابهای ماشین لباسشویی و اصول مرده شویی هم منتشر شده است!
* بهمن مهران

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

بوش از استراليا براي ميزباني "اوپك" به جاي "اپك" تشكر كرد
رئيس جمهوري آمريكا در گاف جديد خود از نخست وزير استراليا براي ميزباني نشست "اوپك" تشكر كرد. 
روزنامه ديلي تلگراف چاپ لندن، "جورج بوش" در جمع رهبران كشورهاي ثروتمند شركت‌كننده در نشست سيدني به جاي واژه "اپك" تلفظ نادرست "اوپك" را به كار برد.
در حالي كه معناي اين دو كلمه بسيار متفاوت است زيرا اپك به اتحاديه همكاري اقتصادي آسيا و اقيانوسيه باز مي‌گردد و اوپك به سازمان كشورهاي صادركننده نفت مربوط است.
بوش از "جان هاوارد" براي ميزباني دوستانه نشست اوپك تشكر كرد و سپس گفت: «منظور من نشست اپك بود.»

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند؛ مجلس خبرگان، ميدان قدرت نيست بلكه ميدان «معنويت، كار براي خدا و حفظ اصول اساسي انقلاب» است.

رهبراجانم فدایت

 

 


 

 

 

حضرت آيت الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح  پنجشنبه در ديدار نمايندگان منتخب ملت در مجلس خبرگان، جايگاه و مسئوليت اين مجلس را بي نظير، پر عظمت و بسيار برجسته خواندند و تأكيد كردند: مجلس خبرگان، در افكار عمومي، مجلسِ مردان دين و علم و تقواست و بايد به گونه‌اي عمل كرد كه اين اعتبار و حرمت و وزانت، همچنان در عمق جان ملت حفظ شود.
ايشان در آغاز سخنانشان با تجليل از شخصيت كم نظير مرحوم آيت الله مشكيني رئيس فقيد مجلس خبرگان، خاطرنشان كردند: رياست آن روحاني پارسا بر مجلس خبرگان، حقاً مايه اعتبار و وزانت اين مجلس بود و ضايعه فقدان ايشان، كاملاً احساس مي شود.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، مرحوم آيت الله مشكيني را مصداق فرمايشات اميرمؤمنان درباره عالمان متقي و پرهيزگار دانستند و افزودند: بي توجهي به دنيا، شجاعت، صراحت، زمان شناسي و عمل به وظيفه از جمله خصوصيات آن عالم رباني بود و آن فقيد سعيد از عمق روح و جان خود در خدمت اسلام و انقلاب قرار داشت و ما امروز به اين ويژگي ها و خصوصيات نياز مبرمي داريم.
رهبر انقلاب اسلامي انتخاب يك هيئت رئيسه خوب را در اجلاس اخير خبرگان، حركتي انصافاً خوب و همراه با متانت و وزانت دانستند و افزودند: با اينكه دشمنان مايل نبودند موقعيت مجلس خبرگان در افكار عمومي حفظ شود اما خبرگان مجموعه‌اي از سابقون انقلاب را براي اداره و مديريت اين مجلس انتخاب و وزانت خود را حفظ كرد.
ايشان  انتخاب، حفظ و استمرار رهبري نظام را مهمترين علت جايگاه بسيار برجسته و والاي مجلس خبرگان دانستند و افزودند: رهبري، نقطه اساسي نظام اسلامي است و مجلس خبرگان در جايگاه و مسئوليتي بسيار عظيم و بي نظير، اين نقطه اساسي و محور نظام را نصب مي كند و هرگاه او دچار كمبود و آسيبِ شرايطِ رهبري شود به مردم اعلام مي كند كه رهبري بايد تغيير كند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، حفظ جايگاه بي بديل مجلس خبرگان را در افكار عمومي به حفظ اعتبار و حرمت و وزانت اين مجلس منوط دانستند و افزودند: اين مجلس به گونه‌اي عمل كند كه تصميماتش درباره رهبري براي مردم حجت باشد و مردم از اعماق دل و نه فقط از سر تكليف قانوني، آن را بپذيرند كه تحقق اين امر بسيار مهم، به عملكرد متين و وزين خبرگان و استمرار اعتماد مردم به آنان بستگي دارد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به حساسيت و تلاش هاي مستمر دشمنان براي تضعيف مجلس خبرگان افزودند: در انتخابات دوره چهارم اين مجلس، دشمنان همه كار كردند تا مانع حضور مردم در پاي صندوق هاي رأي شوند اما ملت با حضور گرم و پرشور خود، اين ترفند را خنثي كرد كه البته دشمنان باز هم به توطئه مشغولند.
رهبر انقلاب اسلامي جنجال و غوغاي رسانه هاي بيگانه را درباره اجلاس دو روز گذشته مجلس خبرگان نشانه ديگري از استمرار فعاليت هاي خصمانه دشمنان برشمردند و افزودند: آنها سعي كردند اين مجلس را مانند مجموعه‌هاي ديگر، اسير جناح بازي و درگير جنگ قدرت معرفي كنند و با جريان سازي جعلي و يا تشديد برخي اختلاف سليقه هاي طبيعي، جايگاه خبرگان را در چشم مردم از بين ببرند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه تأكيد كردند: مجلس خبرگان، ميدان قدرت نيست بلكه ميدان «معنويت، كار براي خدا و حفظ اصول اساسي انقلاب» است و همه اعضاي مجلس خبرگان از جمله هيئت رئيسه محترم بايد با توجه به اين نكات مهم، مراقب گفتار و عملكرد خود باشند و تبليغات خصمانه دشمنان را هوشيارانه خنثي كنند.
ايشان، با انتقاد شديد از همراهي برخي رسانه‌هاي بد اخلاق داخلي با تبليغات دشمنان درباره مجلس خبرگان افزودند: مجلس خبرگان مجلسي پاكيزه و عرصه اتحاد كلمه است و به علت وظايف بسيار سنگين خود در موضوع رهبري، اصولاً نمي تواند عرصه دعوا و جنگ قدرت باشد اما برخي رسانه هاي داخلي در يكي دو ماه اخير، با تبليغات دروغ دشمنان همراهي كردند كه به آنها اخطار مي كنم به حريم مجلس خبرگان نزديك نشوند و اين گونه بازي ها را در مسائل و مباحث ديگر دنبال كنند.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان، استمرار حاكميت اصول و ارزش هاي اسلامي را بر حركت كلي كشور، عامل اصلي موفقيت هاي نظام دانستند و با اشاره به ضرورت حمايت از قواي سه گانه به ويژه قوه مجريه افزودند: قوه مجريه وظايف سنگين تري بر دوش دارد و به ياري خداوند با اعتماد به نفس و تلاش خستگي ناپذير، دوره درخشاني را سپري مي كند كه اميدواريم اين تلاش ها به تدريج نتايج خود را در پيشرفت كشور نشان دهد.
ايشان به حمايت از رؤساي جمهور گذشته اشاره كردند و افزودند: رئيس جمهور كنوني، مردي مؤمن، شجاع، پاك دست، معتقد به اصول، به شدت فعال و با پشتكار است و همه وظيفه داريم از قواي سه گانه و به ويژه دولت و رئيس جمهور حمايت كنيم.
حضرت آيت الله خامنه‌اي اختلاف سليقه را امري طبيعي دانستند و افزودند: انتقاد لازمه رشد و پيشرفت كشور است اما با عصبيت و عصبانيت متفاوت است و بايد همراه با دوستي و دلسوزي باشد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي، با اشاره به ادامه توطئه ها و تهديدات دشمنان خاطرنشان كردند: ملت ايران در همه سال هاي پس از پيروزي انقلاب هميشه در معرض كينه استكبار بوده اما در مقابل توطئه ها ايستاده است بنابراين اگر قرار است در داخل كشور نوعي صف بندي و خط كشي انجام شود بايد حول محور حق و باطل و رويارويي نظام اسلامي با «مستكبران و سلطه گران جهاني» باشد.
ايشان آينده كشور را روشن و اميدبخش خواندند و با اشاره به هوشياري و اعتماد به نفس نظام اسلامي در مسائل مختلف افزودند: ملت ايران همواره با عقل و تدبير و شجاعت عمل كرده است و امروز نيز با همين ويژگي ها به حركت رو به پيشرفت خود ادامه مي دهد.
رهبر انقلاب اسلامي، انسجام اسلامي را نياز حقيقي امت اسلامي برشمردند و خاطرنشان كردند: همه ملت هاي مسلمان و دولت هاي اسلامي بايد با حفظ انسجام اسلامي مراقب باشند كه توطئه هاي استكبار براي ايجاد تفرقه مذهبي، قومي و ملي در جهان اسلام به نتيجه اي نرسد.
در آغاز اين ديدار حجت الاسلام والمسلمين هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس خبرگان در گزارشي از اجلاس دو روز گذشته خبرگان گفت: توجه خاص به اتحاد ملي و انسجام اسلامي، محور اصلي اين اجلاس بود.
رئيس مجلس خبرگان با تأكيد بر تأثير بي بديل «ولايت فقيه» در اتحاد ملي افزود: وجود رهبر معظم انقلاب و رهنمودهاي ايشان هميشه فصل الخطاب بوده است و به همين علت در باب اتحاد ملي دغدغه اي وجود ندارد.
وي با اشاره به توطئه ها و شرارت‌هاي دشمنان براي ايجاد تفرقه در جهان اسلام خاطرنشان كرد: استكبار به ويژه امريكا به شدت در تلاش است تا در امت اسلامي تفرقه ايجاد كند و به اسم شيعه و سني ميان جمهوري اسلامي ايران و ديگر كشورهاي اسلامي شكاف بيندازد كه همه ملت ها و دولت هاي اسلامي بايد در مقابل اين توطئه هوشيار باشند.
آيت الله يزدي نايب رئيس دوم مجلس خبرگان نيز در اين ديدار گزارشي از دستور كار، نتايج و موضوعات مطرح شده در دومين اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان بيان كرد.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

آن روز یکی از روزهای دهه شصت بود. ائمه جمعه کشور با رییس جمهور دیدار داشتند. در میانشان چهره‌های مشهور و عالمان بزرگ زیاد بودند که امروز بعضی‌هایشان نیستند. بعد از گزارش و سخنان آنان، نوبت رییس‌جمهور رسید. او پشت تریبون قرار گرفت و سخنرانیش را شروع کرد. بحث درباره جایگاه نمازجمعه در نظام اسلامی بود. ارتباطی که شنوندگان با بحث پیدا کرده بودند باعث شده بود جز طنین سخنان گوینده صدای دیگری از سالن شنیده نشود. ناگهان سکته‌ای در سخنرانی پیش آمد، نظم سخن آشفته شد و نگاه رییس جمهور در انتهای سالن ماند. شاید محافظان زودتر از همه متوجه اتفاق غیر عادیی شدند، بینشان نگاه‌های نگرانی رد و بدل شد.

 شنوندگان نیز به آن سمت برگشتند. شیخ میانسالی که تازه وارد مجلس شده بود دو دستش را باز کرده بود و با چهره خندان به طرف تریبون پیش می‌آمد. پیش از این که پاسدران اقدامی بکنند، رییس جمهور سخنرانی را رها کرد. از تریبون فاصله گرفت و با سیمای بشاش به پیشواز او رفت. او حجت الاسلام بهجتی امام جمعه اردکان بود. آن روز هرچند بعضی از حاضران از دوستی او با آقا مطلع بودند اما هرگز فکر نمی‌کردند این دوستی این قدر عمیق باشد که در چنین مجلسی همه آداب و ترتیب‌های رایج فراموش شود!

قدمت این دوستی به سال‌هایی بر می‌گشت که آیت‌اله خامنه‌ای از مشهد به قم آمده بودند و محور طلاب فاضل و اهل ذوق و معنای حوزه گشته بودند. اما در این میان چند تنی بودند که حسابشان جدا بود و دوستیشان از جنس دیگری بود. یکی از آنان شیخ محمدحسین بهجتی بود. این آشنایی در سال 1338 در درس خارج فقه حضرت امام(ره) اتفاق افتاد و در جلسات مباحثه آن درس، تبدیل به دوستی دیرینه‌ای شد و تا امروز ادامه داشته است.

 اینک به مناسبت سوم درگذشت رحلت آن عالم ربانی خاطره‌ای از ایشان که حاوی مکاتبه‌ای با حضرت آیت اله خامنه‌ای در سال 43 است، تقدیم حضور می شود:

یک روز، بعد از تمام شدن مباحثه‌ام زدم به دامن طبیعت تا قدری استراحت کنم در کنار سبزه‌ها، در کنار یک جوی آب روانی بنشینم. اگر هم حالی دارم شعری بگویم یا چیزی بنویسم. دیدم کنار جو وسط گندم‌زارهای بسیار انبوه یک سید بزرگواری نشسته، البته من از پشت سر ایشان را می‌دیدم، دور هم بودند. فکر کردم که برادر عزیزم هست. با شور و ولع عجیبی آرام آرام رفتم، با شتاب می‌رفتم اما سعی می‌کردم صدای پایم معلوم نشود که ایشان از حال خودشان بیرون نیایند؛ تا نزدیک شدم وقتی که نگاه کردم به قیافه‌ی ایشان دیدم عجب، ایشان کسی دیگری است. آن مایه‌ی امید من و مایه‌ی انس من که به او علاقه و ارادت می‌ورزیدم نبود. آنچنان شد وضع روحی من که همانجا یک مثنوی پرشوری گفتم به نام "اشتباه" که بعضی از شعرهایش این است:

بیهوده خیال ماه کردم، ای وای که اشتباه کردم

ای دوست مبین خطا گناهم، این نیست نخست اشتباهم

هر روز ز مستی و خماری، زین سان کنم اشتباه کاری...

مثنوی، مثنوی بلندی است، خیلی پرشور که از اول وصف امید و شوق سرشار که از چشم و سر و صورت و قلب و دل انسان می‌جوشد به صورت خیلی کامل تجسم داده شده و بعد که یک مرتبه دیدم ایشان نیستند و مراد من نیستند، سردی و نا امیدی و شکستگی خاطر به صورت عجیبی در این شعر مجسم شده. این شعر را برای ایشان ارسال کردم. بعد از مدتی این نامه از ایشان رسید:

«آشنای دلم! قربانت، قربان تو و سوز تو، قربان تو و دل تو و حتی قربان «اشتباه» تو. مجسمه‌ی نور همه چیزش نور و روشنی است، اگر احیاناً نگاه تندی هم بکند و دشنام و ملامتی هم بفرستد باز نورباران کرده است و روشنی بخشیده، روشنیِ دل و دیده، آن هم دل و دیده‌ای پژمرده و افسرده. دیشب در دل شب نامه‌ی عزیز و روشنی‌بخش تو را زیارت کردم و اگر توان آن را داشتم که در همان لحظه به جای جواب و به نام عذر از تقصیر فاصله‌‌ها را درنوردم و بوسه‌ی اعتذار بر آن آستان عشق و سوز بزنم، لحظه‌ای توقف نمی‌کردم، ولی می‌دانیم که بنا نیست دل دردمندان بی‌طپشی، و سینه‌ی مشتاقان بی‌سوزی بگذرد. من هم در این حسرت خواهم بود، تا چه پیش آید.

ناچارم برای تسکین خود از قلم استمداد کنم. اما عقده‌ی دل این بار گران کجا و خامه‌ی ناتوان آن هم قلم به دست و پای من و آن هم در برابر آن توده‌ی آتشی که تو فرستاده‌ای. راستی این نامه نبود، این یک خرمن آتش بود بر سر من ریخت. دل پرسوز و درد‌آلودی بود که رسا و فصیح سخن می‌گفت و خود را نشان می‌داد. این یک قطعه‌ی ادبی است که بر پایه‌ی صفا و واقعیت و پاکی خود همیشگی و ابدی خواهد ماند. من در جواب چه بنویسم. راستی، دوست عزیز! جواب یک قطعه شعر و یک پارچه احساس را چه می‌توان نوشت. نامه‌ی تو از جمله‌ی اول تا آخرش احساس و شعر است، سوز و لطافت و رقّت است. در مقابل اینها چه می‌توان کرد.

اگر می‌توانستم می‌خواستم در جواب، عکس تو را برای تو بفرستم. عکسی که از تو، از آن موجود درخشنده و جذاب بر صفحه‌ی دل من نقش بسته است. آنجا تو آنچنان که هستی، به همان پاکی و قداست، به همان جلوه و درخشندگی متجلی و نمایانی. اگر همه‌ی مردم آن جلوه‌ی تو را می‌دیدند یعنی در حقیقت تو را می‌دیدند، همه چون من محو زیبایی و خوبی تو می‌شدند. آن وقت دیگر تو بودی و یک جان شیدا. اگر من می‌توانستم آن عکس را به تو نشان بدهم، به راستی جواب تو را داده بودم. آن وقت بود که به تو می‌گفتم که در زیر آن قطعه‌ی ادبی یک فراز دیگر برای یک اشتباه دیگر باز کن و با یادآوری آن از تکرارش درگذر. اشتباه در اینکه شناسای خود را پیمان‌شکن و فراموشکار خوانده‌ای. مگر کسی که تو را دید می‌تواند نسبت به تو فراموشکار باشد. آنان که اینچنین بودند و تاکنون دیده‌ای، به حقیقت تو را ندیده‌اند.

 آری اگر می‌توانستم دلم را برایت بفرستم و چهره‌ای را که از تو در آن است به تو نشان دهم جواب تو را داده بودم اما چه کنم که نمی‌توانم. ترسیم دل، کار من نیست. تو باید با دیدگان روشن‌بین و دورنگر خود اعماق روح مرا بخوانی تا گواه صدق مرا بازیابی. به هر حال پس از این جمله، اولین سخن من اعتذار است. اعتذار از آن که با قصور یا تقصیر خود، آن دل تابان و روشن را آزرده‌ام و چنین احساسی لطیف و رقیق را جریحه‌دار ساخته‌ام. می‌دانم به هر صورت این گناه بزرگ است ولی چون تقصیر در این باره را گناهی نابخشودنی می‌شمارم، می‌خواهم به تو اطمینان دهم که تقصیر نداشته‌ام. مدتی بیش از یک ماه است که بر اثر غائله و حادثه‌ی اخیر تمام برنامه‌هایم متغیر و متبدل است. نامه‌ی تو در اولین سطر برنامه‌ی کارهای بعد از مراجعت از قم من، بوده است. ولی این کار هم مثل بسیاری از کارهای لازم دیگر مشمول قصور من شده و تا زمانی دیر به تأخیر افتاد. حال از دوردست دست تو را می‌بوسم و عذر می‌‌خواهم و اگر نپذیری دل خود و دل تو را شفیع می‌آورم. اگر می‌توانی با دل ستیزه کنی، عذرم را نپذیر. ولی تو خوب‌تر از آنی که عذر بی‌تقصیری را رد کنی. یقین دارم خواهی پذیرفت. در این صورت در انتظار رضایت‌نامه‌ی تو هستم. شعر، بسیار جالب و عالی بود، البته تا حدود یک‌بار خواندم. یقیناً باز هم خواهم خواند و مطمئناً بیشتر از شیرینی‌های آن بهره خواهم برد.

قربانت، خامنه‌ای
15/12/43
اگر عکسی داری، برایم بفرست. چند عدد عکس مکرر من پیش آقای عبایی مدرسه خان است و متعلّق به شماست.جانم فدایت

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

قدر بزرگان را تا زنده اند نمی دانیم
بهجتی آزاد و روشن نگاه می کرد و می زیست

مراسم بزرگداشت مرحوم بهجتی (شفق)

مراسم بزرگداشت حجت الاسلام محمدحسین بهجتی (شفق)با حضور خانواده وی، شاعران و برخی مسئولان فرهنگی در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
در ابتدا دکتر حسن بنیانیان - رئیس حوزه هنری - طی سخنانی گفت: ما مدیران فرهنگی با همه وجود جنگ فرهنگی بین اسلام و استکبار را حس می کنیم. ابزار و اسلحه دشمن، رساندن خودش به هوا و هوس جوانان ماست تا با تحریک آنها قدرتمندی اسلام را در نطفه خفه کند. برای همین با استفاده از تکنولوژی روز اینترنت و ماهواره و... به طور مستقیم با این نسل برخورد می کند.
وی تصریح کرد: آیا ما با همین ابزار دشمن می توانیم با او بجنگیم؟ این سوالی جدی است که باید به آن پاسخ داد. تصور ما این است که ما اسلحه مان همان فطرت پاک آدمی است پس باید جوان را در جمع بیاوریم و با ارتباط عاطفی مستقیم او را حفظ کنیم.
رئیس حوزه هنری با تاکید بر ظرفیت های جمع و جماعت در حفظ دین افراد خاطرنشان کرد: تا اندازه ای می توان به رسانه های خودی برای این جنگ اعتماد کرد. اما اسلحه ما جماعت هایی است که در محیط های پرنشاط مذهبی شکل می گیرند. این شاه کلید و محور دفاع و اسلحه ماست. رسانه ها در بلند مدت مضرند و ما باید از روش های سنتی خودمان که جواب داده است، بهره برداری و آن را با نوآوری عرضه کنیم.
وی نقش هنر دینی را در این میان مهم برشمرد و ادامه داد: نقش هنر دینی در این راه تعیین کنده است چرا که باید برای جلب جوانان تبلیغات را در بسته بندی هنر عرضه کرد. اساتیدی مثل شفق که این کار را می کردند فقدان شان کاملا محسوس است. از دست دادن آنها از دست دادن یک سرباز ساده نیست بلکه گویی فرمانده ای را از دست داده ایم. در عالم هنر، هنرمند بواسطه آثارش از بین نمی رود و بسته به ابعاد و عمق اثرش در اعصار می ماند. اما ما باید قدر آنهایی را که زنده اند بدانیم و از فرصت ها به خوبی استفاده کنیم.
حسن بنیانیان در پایان تصریح کرد: ما نتوانسته ایم ابعاد این جنگ فرهنگی را به اهالی فرهنگ بشناسانیم و در راه مقابله با آن قدم برداریم. نباید برای غصه خوردن به خاطر از دست دادن عزیزان جمع شویم بلکه باید از حضور اساتید برای تربیت نسل جدید بهره بگیریم.
در ادامه و بعد از قرائت متن پیام تسلیت معام معظم رهبری به مناسبت درگذشت مرحوم بهجتی، فرزند وی دکتر محمد بهجتی در قطعه ای ادبی به توصیف رفتار و شاعرانگی های پدر پرداخت. وی گفت: شفق را با انقلاب و دفاع مقدس می توان شناخت. او را می توان در کنار مردم و در دل آنان همراه دید و سرمشق قرار داد. با او می توان عشق به آل محمد را در دلها شعله ور ساخت.
وی با برشمردن خصایص مرحوم بهجتی (شفق) یادآور شد: مردم داری بهجتی زبانزد خاص و عام است. او دل به مردم می سپرد و سنگ صبورآنان بود. تواضع و فروتنی او مثال زدنی بود  و اندک غباری در دلش نمی شد یافت و این رمز راهیابی او به دلها بود.
سپس دکتر صابرامامی بعد از شرح آشنایی خود با شفق در حوزه علمیه گفت: شفق یک روحانی شاعر بود و طبیعی بود که سبک شعری اش نیز سنتی و مقفی بود ولی با این حال نگاه او به ادبیات باز و روشن بود. هم شعر سپید می سرود و هم با شعر نیمایی حشر و نشر داشت. او آزاد و روشن و سربلند و وسیع نگاه می کرد و می زیست.
محسن پرویز - معاون فرهنگی وزارت ارشاد - دیگر سخنران مراسم بود. او ضمن خواندن پیام تسلیت وزیر ارشاد خطاب به حاضران گفت: وقتی در انجمن قلم صحبت از تجلیل از اهالی قلم به میان آمد یکی از پنج نفری که معین شدند آقای بهجتی بود. برنامه ریزی هم صورت گرفت ولی در یک مرحله به دلیل بیماری ایشان برنامه به تاخیر افتاد و در مراحل بعدی نیز نمی دانم چرا تاخیر بوجود آمد.
وی اضافه کرد: وظیفه همه ماست که بزرگداشت پیشکسوتان را در زمان حیات شان برگزار کنیم؛ هرچند بعد از از دست رفتن شان نیز این کار اقدامی شایسته است.
نمایش فیلمی از شعرخوانی مرحوم شفق در محضر مقام معظم رهبری، شعرخوانی مشفق کاشانی و علی موسوی گرمارودی و بیان خاطرات و سخنانی از سوی حجت الاسلام زکریا اخلاقی دیگر بخش های این برنامه بود.
در خاتمه مراسم علی معلم دامغانی علاوه بر شعرخوانی به صحبت پیرامون تخلص شعری بهجتی پرداخت و گفت: عنوان شفق تخلص بهجتی است. شفق کلمه ای از کتاب خداست و شیعیان ارادتمند وقتی شاعرانه - و نه عاقلانه و عارفانه و عالمانه - سخن می گویند اعتقاد دارند که سرخی قبل از طلوع و پیش از غروب آفتاب بطور قطع از روز شهادت امام حسین (ع) که روز او آخر روزهای عالم است بوجود آمد.
وی تصریح کرد: روز او آخرین روز جهان بود چون اعلام کردند از این پس همه روزها عاشورا و همه ماه ها محرم است و مردم دو گروه بیش نیستند؛ یا این سو قرار دارند و یا آن سو. شفق این عنوان را برگزیده است و بطور شگفتی آن را در شعرش بیان می کند.
در این برنامه که به همت حوزه هنری برگزار شد، جواد محقق اجراگر مراسم بود و افراد دیگری چون احمد مسجدجامعی، ملک مدنی (شهردار سابق تهران)، محمدحسن علی محمدی و حجت الاسلام رحیمیان - نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید - هم حضور داشتند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

در پی در گذشت تاسف بار حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد حسین بهجتی (شفق) رحمه الله علیه حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تسلیت صادر نمودند.
جانم فدایت

متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
درگذشت تاسف بار دوست دیرین عزیز جناب حجت الاسلام والمسملین آقای حاج شیخ محمد حسین بهجتی (شفق) رحمه الله علیه را به خاندان مکرم و دوستان و ارادتمندان آن مرحوم صمیمانه تسلیت عرض می کنم.
ایشان عالمی پرهیزگار ، و ادیبی فرزانه، و شاعری بلند آوازه، و انسانی وارسته بودند و فقدان ایشان برای کسانی که با فضائل و مکارم اخلاقی آن بزرگوار آشنایی داشتند دردآور و تاسف انگیز است.
از خداوند متعال علو درجات برای آن فقید عزیز و صبر جزیل برای بازماندگان مکرمش مسئلت می کنم.
سید علی خامنه ای
31/مرداد/1386

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان طی اطلاعیه ای درگذشت آیت الله محمدحسین بهجتی (شفق) را تسلیت گفتند.

خبر درگذشت آیت الله بهجتی (شفق) موجب تاسف و تالم شدید دوستان و جمله آشنایان و اهل ادب گردید. آن انسان وارسته و شاعر ارزشمند و گرانپایه، بحق در جمیع فضائل یکی از نوادر دوران بود و همه آنان که با آن فقید سعید حشر و نشری داشتند به این حقیقت اذعان دارند.
انجمن شاعران ایران و دفتر شعر جوان ضایعه فقدان آن بزرگوار را به اهل علم و ادب و خانواده ارجمند وی تسلیت و تعزیت گفته است.
آیت الله حاج شیخ محمد حسین بهجتی اردکانی از شاگردان امام خمینی(ره) و آیت الله روح الله خاتمی و اولین شاعر شعر انقلاب اسلامی بود که پس از تصدی مسئولیت نمایندگی امام و امات جمعه یزد توسط مرحوم آیت الله روح الله خاتمی به امامت جمعه اردکان منصوب شد. وی پس از یک دوره بیماری مزمن قلبی شامگاه روز دوشنبه 29 مرداد 86 در سن 73 سالکی دار فانی را وداع گفت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور اطلاعیه‌ای در گذشت امام جمعه فقید اردکان را تسلیت گفت.
ارتحال عالم ربانی حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای بهجتی امام جمعه اردکان موجب تأثیر و تأسف عمیق گردید.
ایت الله بهجتی

این عالم مجاهد و خدوم و با فضیلت سال‌های متمادی عمر شریف خود را صرف ترویج معارف اسلامی و خدمت به مردم و تربیت نفوس مستعده نمود.
در ادامه این پیام آمده است: طبع لطیف و قریحه خوش و ذوق سرشار آن عالم فرهیخته از اوان نهضت امام خمینی(ره) در خدمت اسلام و انقلاب بود و این امر مهم تا واپسین لحظات عمر شریف آن عالم مجاهد ادامه داشت.
در بخش دیگری از این پیام تصریح شده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتحال این روحانی گرانقدر را به محضر حضرت ولی عصر(عج) مقام معظم رهبری (دام ظله العالی)،‌مراجع عظام تقلید (دامت برکاتهم)، حوزه علمیه و مردم شریف و قدرشناس یزد و بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده و علو درجات آن مرحوم را از خداوند متعال مسألت می‌نماید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد ، رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله محمد حسین بهجتی اردکانی را به مردم ایران تسلیت گفت.
روحش شاد

ایشان پس از عمری تلاش خستگی ناپذیر در راه خدمت به اسلام و انقلاب، دار فانی را وداع گفت و به دیار ابدیت شتافت.
حجت الاسلام محمدعلی صدوقی در این پیام آورده است: وی از چهره‌های درخشان عرصه فرهنگی و ادب و از پیشتازان میادین خدمت به خلق و از یاوران صدیق امام و رهبری بود که صادقانه آنچه را در توان داشت در راه اعتلای اسلام و انقلاب اسلامی به کار یست و جمع کثیری از طالبان علم و دانش را از حوزه غنی خویش بهره مند ساخت.
در ادامه این پیام آمده است: در گذشت این روحانی فداکار برای اسلام و مسلمین و به ویژه حوزه‌های علمیه بالاخص حوزه علمیه اردکان که مهد طلاب فاضل به شمار می آیدف ثلمه‌ای جبران ناپذیر است که امید است با همت و تلاش عالمان بزرگوار همچنان اره رشد و کمال و پویایی را ادامه دهد.
در پایان این پیام بیان شده است: اینجانب رحلت این عالم عامل و پرهیزکار را به مقام معظم رهبری انقلاب، روحانیت فداکار و مردم متعهد استان یزد بالاخص مردم متدین اردکان و خانواده و بازماندگانشان تسلیت عرض می‌نماید و از خدای متعال مسئلت دارم روح آن فقید سعید را غریق رحمت و به بازماندگان صبر جزیل و اجر جمیل عنایت فرماید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

وزیر کشور در پیامی خطاب به نماینده ولی‌فقیه وامام جمعه‌استان یزد ، رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدحسین بهجتی امام جمعه اردکان را تسلیت گفت.
وزیرکشوردر بخشی از پیام حجت ‌الاسلام  "مصطفی پورمحمدی" آمده‌است: "ارتحال مردی که عمری را در خدمت به اسلام و مسلمین سپری کرد و درمسند امامت جمعه شهرستان شهیدپرور و سرافراز اردکان منشاء خیر برای انقلاب اسلامی و مردم آن بود را به پیشگاه حضرت بقیه‌الله (عج)، رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، ائمه‌جمعه ، روحانیت معزز استان یزد بویژه حضرتعالی، بیت شریف آن مرحوم، منسوبین مکرم و اهالی شهرستان اردکان تسلیت عرض می‌کنم. "
وزیر کشور خطاب به حجت‌الاسلام "محمدعلی صدوقی" افزوده ‌است: "بی‌شک ضایعه ارتحال این عالم وارسته و شاعر برجسته که از ارادتمندان‌اسلام، انقلاب امام و رهبری بود، برای مردم شریف و عزیز آن سامان سنگین و غم‌انگیز است. "

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

رئيس جمهور سابق كشورمان در پيامي درگذشت نماينده ولي فقيه و امام جمعه اردكان را تسليت گفت.  

سیدمحمدخاتمی

فضيلت، داغدار درگذشت انسان بزرگي است كه مؤمنانه و فضيلت‌مندانه زيست و با دلي پاك و روحي تابناك به ديدار معبود شتافت.
عالم پرهيزگار و فقيه عالي مقدار و اديب والا گهر؛ آيه الله آقاي حاج شيخ محمد حسين بهجتي-رضوان الله عليه- كه عمر با بركت خود را در خدمت به دين و دانش و فرهنگ و مردم گذراند،اينك در ميان ما نيست و از اين بابت همه ما ماتم زده‌ايم.
سعه صدر،شكيبايي، تحمل آن عزيز در برابر مشكلات و تلاش خستگي‌ناپذيرش در خدمت به دين و رفع مشكلات مردم مثال زدني است.
من اين مصيبت بزرگ را به همه دوستداران فضيلت و مؤمنان و بخصوص مردم شريف ، متدين و عاليقدر اردكان و بالاخص به خاندان شريف بهجتي تسليت عرض مي كنم و از درگاه خداوند سبحان براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي بازماندگان معزز صبر و اجر مسألت دارم

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

در پي درگذشت عالم رباني آيت‌الله محمدحسين بهجتي، نماينده ولي فقيه و امام جمعه اردكان، پيام تسليتي از سوي رئيس مجمع تشخيص مصلحت ارسال شد.  
 رییس مجلس خبرگان

 

متن پيام هاشمي رفسنجاني به شرح زير است:
انا لله و انا اليه راجعون
در گذشت عالم رباني ، ‌مبارز خستگي‌ناپذير، اديب و شاعر توانا، آيت‌الله محمدحسين بهجتي اردكاني (شفق)، نماينده ولي فقيه و امام جمعه اردكان باعث تألم و تأثر خاطر گرديد. با تسليت اين مصيبت به مردم خداجوي استان يزد و شهرستان اردكان و بويژه خانواده داغدار، علوّ درجات و جاودانگي آثار ديني و ادبي آن فقيد سعيد را از درگاه باري‌تعالي مسئلت مي‌نمايم.
اكبر هاشمي رفسنجاني

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   | 

در پي در گذشت حاج شيخ محمدحسين بهجتي اردكاني، نماينده ولي فقيه و امام جمعه اردكان، رئيس موزه ملي قرآن طي پيامي مراتب تسليت خود را اعلام كرد. احمد مسجد جامعي در پيام خود آورده است، خبر در گذشت روحاني فرهيخته و شاعر ارجمند حاج شيخ محمدحسين بهجتي اردكاني، موجب خسران و تاسف گرديد.
در اين پيام آمده است، ادب دوستي، مردم داري و اخلاق مداري از جمله ويژگي‌هاي ايشان بود.
اين ضايعه تأثر برانگيز را به جامعه ديني و فرهنگي و بالاخص مردم شريف اردكان و بيت مكرم ايشان تسليت عرض نموده ، براي آن مرحوم مغفور، رحمت واسعه الهي را طلب مي‌نماييم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۶ساعت   توسط محمد   |